Lato to najlepszy czas na robienie przetworów. Owoce dojrzewające na słońcu są pełne smaku i witamin, które warto zamknąć w słoikach, by móc cieszyć się ich smakiem również zimą. Mam dla Was kilka moich sprawdzonych przepisów na przetwory, które robię co roku i które najbardziej smakują mi i moim domownikom. Większość z nich to tradycyjne przepisy z użyciem cukru, są one jednak troszkę odchudzone (niskosłodzone lub z ksylitolem zamiast cukru). Być może przepisy te będą dla Was jedynie bazą dla zrobienia Waszych przetworów z innych proporcji. Bo tak naprawdę w słoiczkach można zamknąć praktycznie wszystkie owoce i to nawet bez dodatku cukru.
Wszystkie przepisy można dowolnie modyfikować, zmieniając głównie ilość dodanego cukru lub substancji słodzącej. Najlepiej eksperymentować, tj. najpierw dać mniej cukru, po jakimś czasie spróbować i zdecydować czy potrzeba dodać więcej cukru, czy jednak mniejsza ilość Wam wystarczy. Każdy lubi inny stopień słodkości, owoce też nie zawsze są tak samo słodkie więc najlepiej dosładzać dżem stopniowo.
WAŻNE! Przed wkładaniem przetworów do słoików zawsze dokładnie je myję, suszę i wyparzam (wkładam na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 130°C). Gdy słoiki są już gotowe i zakręcone ponownie wkładam je do piekarnika (ta sama temperatura i czas) żeby je zapasteryzować i dopiero potem obracam je wieczkiem do dołu i pozostawiam na ściereczce do ostygnięcia. Gdy słoiki ostygną, przenoszę je do piwnicy. Niektórzy pomijają pasteryzację, jednak ja zawsze pasteryzuję słoiki, gdyż proces ten zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, a co za tym idzie – zapobiega psuciu się naszych przetworów.
Czekowiśnia (z ksylitolem)
Składniki (ok. 3 słoiczki “dżemowe”):
- 1,5kg wiśni bez pestek (można zastąpić śliwkami)
- 80g ksylitolu (można zamienić na 150g cukru)
- 45g naturalnego kakao
Wiśnie przekładamy na patelnię i zasypujemy cukrem. Smażymy do momentu aż wyparuje sok i dżem zrobi się gęsty (ok 1,5-2godz.). Pod koniec smażenia dodajemy kakao i dokładnie mieszamy, żeby pozbyć się grudek. Gorącą czekowiśnię przekładamy do słoików, mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia.
Korzenny dżem brzoskwiniowy
Składniki (3 małe słoiczki “dżemowe”):
- 1kg obranych i wypestkowanych brzoskwiń
- 100g cukru
- laska wanilii
- 3 gwiazdki anyżu
- pół laski cynamonu
Brzoskwinie kroimy na mniejsze kawałki (każdą połówkę brzoskwini kroimy na ok. 6 części) i wrzucamy na patelnię, a następnie zasypujemy cukrem. Dodajemy anyż, laskę wanilii oraz nasiona a laski wanilii. Całość smażymy aż brzoskwinie zmiękną a dżem zgęstnieje do odpowiedniej konsystencji. Wyciągamy z patelni anyż i cynamon a gorący dżem przekładamy do słoików. Każdy słoik mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia.
Dżem śliwkowy
Składniki (ok. 4 półlitrowe słoiki):
- 5kg śliwek
- 1kg cukru
- pół szklanki wody
Śliwki dokładnie myjemy i usuwamy z nich ogonki i listki (jeśli mają), a następnie przekrawamy każdy z owoców na pół usuwając ze środka pestkę. Tak przygotowane śliwki przekładamy na dużą patelnię o wysokich brzegach, zalewamy wodą i zasypujemy cukrem. Gotujemy na średnim gazie ok. 1,5-2 godz. od czasu do czasu mieszając (możemy zebrać puszczony sok tak jak w przypadku innych dżemów lub czekać aż woda wyparuje). Gorący jeszcze dżem przekładamy do słoików, mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia. Jeżeli lubicie cynamon lub przyprawę korzenną możecie dodać łyżkę gdy dżem już mocno się zagęści. Przyprawy sprawią, że smak dżemu będzie bardziej wyrazisty.
Dżem truskawkowy (z cukrem)
Składniki (ok. 3 słoiczki “dżemowe” + 3 większe na sok):
- 3kg truskawek
- 0,5kg cukru
Truskawki myjemy i obieramy, kroimy na mniejsze kawałki (średniej wielkości truskawki wystarczy przekroić na pół), a następnie przekładamy na patelnię. Owoce zasypujemy cukrem i smażymy. Gdy owoce puszczą sok, zbieramy go chochelką do słoiczków lub szklanych butelek (to właśnie jest sok, który świetnie nada się np. do herbaty lub budyniu), a owoce dalej smażymy do momentu aż zgęstnieją do pożądanej konsystencji (trwa to ok. 1 godz. jeśli zbierzemy wcześniej sok). Gorący jeszcze dżem przekładamy do słoików, mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia. Do dżemu można dodać np. posiekaną miętę lub ziarenka wanilii, żeby wzbogacić smak dżemu.
Dżem i sok truskawkowy (z ksylitolem)
Składniki (ok. 2 słoiczki “dżemowe” + 1 większy na sok):
- 2kg truskawek
- 100g ksylitolu
Truskawki myjemy i obieramy, kroimy na mniejsze kawałki (średniej wielkości truskawki wystarczy przekroić na pół), a następnie przekładamy na patelnię. Owoce zasypujemy ksylitolem i smażymy. Gdy owoce puszczą sok, zbieramy go chochelką do słoiczków lub szklanych butelek (to właśnie jest sok, który świetnie nada się np. do herbaty lub budyniu), a owoce dalej smażymy do momentu aż zgęstnieją do pożądanej konsystencji (trwa to ok. 1 godz. jeśli zbierzemy wcześniej sok). Gorący jeszcze dżem przekładamy do słoików, mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia.