Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Syrop imbirowy

syrop imbirowy na zime

Gdy pokazałam wczoraj na Instagramie, że przygotowuję na zimę syrop imbirowy od razu pojawiło się mnóstwo pytań i próśb o przepis. Jak się pewnie większość z Was domyśla – nie jest to żaden fit syrop, tylko tradycyjny syrop konserwowany sporą (choć i tak zmniejszoną) ilością cukru, dzięki któremu postoi dłużej i się nie zepsuje. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty czy nawet piwa. Ładnie zapakowany jest też fajnym pomysłem na własnoręcznie przygotowany prezent mikołajkowy lub świąteczny, którym zaskoczycie swoich bliskich :)

Składniki (ok. 600ml syropu):
- 200g świeżego imbiru – obranego ze skórki i drobno pokrojonego
- 350g cukru
- 2 szklanki wody (zimna lub w temp. pokoj.)

Do garnka wrzucamy imbir, a następnie zasypujemy go cukrem i zalewamy wodą. Podgrzewamy kilka minut aż zacznie się gotować, po czym zmniejszamy trochę ogień i dalej gotujemy przez ok. 15-20min do momentu aż syrop nieco zgęstnieje i nabierze złotego koloru. Po tym czasie zawartość garnka przelewamy przez sitko wyłożone gazą i ustawione na szklanej misce. Zlany w ten sposób syrop powinien być klarowny. Przelewamy go do przygotowanych wcześniej szklanych butelek (umytych, wyparzonych i całkowicie wysuszonych), które szczelnie zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do czasu całkowitego wystygnięcia (ja najczęściej robię syropy wieczorem i zostawiam je do rana na blacie). Dodajemy kilka łyżeczek gotowego syropu do herbaty lub innych napojów.

W ciemnym i suchym pomieszczeniu nieotwarty syrop przechowujemy 2-3 miesiące (powinien postać dłużej, ale jeszcze nie sprawdzałam). Po otwarciu natomiast przechowujemy go w lodówce do 3-4 tygodni (dlatego najlepiej od razu po przygotowaniu rozlać go do kilku mniejszych butelek).

Thermomix: przepis do wykonania w TM.

Gotowanie imbiru sprawia, że traci on część swoich zdrowotnych właściwości. U mnie pełni on funkcję głównie rozgrzewającego dodatku smakowego, który chętnie wręczam bliskim. Jeśli jednak zależy Wam na zachowaniu właściwości – możecie przygotować syrop metodą podobną do syropu z cebuli – zasypujecie w słoiczku pokrojony imbir cukrem i czekacie aż syrop sam się wytworzy (będzie on jednak krócej przydatny do spożycia – ok. 2 tygodni – i nie nadaje się wtedy do długiego przechowywania).

Podobnie ma się sprawa z miodem, bo na pewno pojawią się pytania czy można cukier zastąpić miodem. Jeśli zależy Wam na jego właściwościach to można go dodać do syropu dopiero gdy ten ostudzimy do ok. 40℃ lub przygotowac analogicznie do syropu miodowo-cytrynowego. Bez dodatku cukru syrop tak łatwo się nie zagęści. Będzie go też można dużo krócej przechowywać więc lepiej robić małe porcje, które zużyjecie na bieżąco.

Podziel się:
Dodano: 01-12-2017