Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Domowa piekarnia cz.3 – przechowywanie i dokarmianie startera zakwasu

starter zakwasy zytniego

Upiekliście już i zjedliście Wasz pierwszy chleb na zakwasie. Niedługo będziecie chcieli powtórzyć ten piekarniczy sukces i ponownie przygotować domowe pieczywo. Tylko jak to zrobić? Na szczęście nie musicie od początku hodować zakwasu, bo przecież w lodówce czeka odłożony wcześniej przez Was starter, który przyda Wam się właśnie w momencie kiedy będziecie chcieli upiec chleb po raz kolejny.

Starter musimy wyciągnąć z lodówki i odstawić na 2-3 godziny, żeby nieco się ogrzał. Następnie dodajemy do niego 200g mąki żytniej typ 2000 i 180ml przegotowanej letniej wody – wszystko należy wymieszać, przykryć gazą i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny. Po tym czasie z zakwasu odmierzamy 60-80g (tę część odkładamy w słoiku do lodówki), a pozostałą część dokarmionego zakwasu używamy do pieczenia chleba zgodnie z tym przepisem (nie musicie ważyć zakwasu, dajecie cały dokarmiony zakwas, który pozostał Wam po odłożeniu startera do lodówki).

Jak postępować jeśli nie mamy zamiaru upiec chleba w ciągu tygodnia od odłożenia startera do lodówki? Im starszy zakwas, tym jego odporność na „głodówkę” wzrasta i może on być przechowywany w lodówce bez dokarmiania nawet do 2 tygodni. Jeżeli jednak zakwas jest młody należy o niego szczególnie dbać (aby nie przestał pracować), dokarmiając go nie rzadziej niż raz w tygodniu. W tym celu wyciągamy go z lodówki na 2-3 godziny żeby się ogrzał, a następnie dodajemy do niego po 2-3 łyżki mąki żytniej typ 2000 i tyle samo przegotowanej wody – wszystko razem mieszamy i odkładamy z powrotem do lodówki, gdzie starter poczeka na pieczenie chleba.

Podziel się:
Dodano: 25-11-2016