Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Suplementacja kwasami omega-3

kwasy omega 3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle istotne dla funkcjonowania naszego organizmu. Są niezbędne dla prawidłowej pracy układu hormonalnego (powinny o tym pamiętać w szczególności kobiety) oraz m.in. uelastyczniają ściany komórkowe. Spożywane w odpowiedniej ilości i w odpowiednim stosunku (najlepiej 1:2-1:4) do kwasów omega-6 (tych spożywamy znacznie więcej, ale jeśli ich nie zrównoważymy kwasami omega-3, przyczyniać się mogą m.in. do powstawania stanów zapalnych czy reakcji alergicznych) pozwolą nam cieszyć się zdrowiem i świetnym samopoczuciem przez długi czas.

Do nienasyconych kwasów tłuszczowych, którymi są kwasy omega-3 zalicza się przede wszystkim trzy najważniejsze wielonienasycone kwasy: ALA (kwas a-linolenowy), EPA (eikozapetaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy), które w znaczący sposób przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu, wzroku i serca.

Gdzie znaleźć te cenne kwasy? Ktoś od razu mógłby powiedzieć, że oczywiście w rybach. Teoretycznie tak, niestety w praktyce ciężko o sprawdzone i zaufane źródło ryb, które dostarczą nam cennych dla zdrowia tłuszczy. Dlaczego? Ryby hodowlane, które nie żyją w wodach morskich i karmione są paszami zbożowymi często są zanieczyszczone i pełne metali ciężkich. Zamiast cennych kwasów omega zawierają więc toksyczne dla nas substancje i niekorzystne kwasy omega-6, których należy unikać.

Moja dieta jest raczej dietą bogatą w cenna kwasy tłuszczowe. Jem orzechy, awokado, zdrowe tłuszcze roślinne (np. olej kokosowy, olej lniany). Mimo to stosuję (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) suplementację kwasami omega-3, żeby mieć pewność, że dostarczam do organizmu ich odpowiednią ilość. Ich ewentualny niedobór objawia się u mnie od razu spadkiem samopoczucia i apatią, dlatego suplementacja kwasami omega-3 jest dla mnie tak ważna. Ponadto, dzięki diecie, która dostarcza mi cennych kwasów tłuszczowych zapewniam sobie lepszą (chociaż wciąż nie całkowitą) wchłanialność kwasów tłuszczowych dostarczanych do organizmu w formie suplementu diety.

A aptece dostaniemy wiele suplementów zawierających kwasy omega-3. Przy wyborze jednego z nich kierujcie się przede wszystkim zawartością kwasów DHA (powinno ich być więcej niż 200mg przypadających na dzienną porcję). Dobrze, żeby kwasy tłuszczowe zawarte w preparacie pozyskiwane były w drodze tłuczenia na zimno, dzięki czemu zachowają swoje cenne właściwości. Czytajcie zawsze składy, bo producenci oferujący suplementu o takiej samej lub podobnej zawartości kwasu DHA potrafią zawyżać cenę. Wyższa cena preparatu wcale nie oznacza, że będzie on dla nas lepszy ;)

Podziel się:
Dodano: 24-06-2015