Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Krzem – dla kości i serca

skrzyp polny-zrodlo krzemu

żródło: porostwlosow.pl

Krzem ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania kości (przyspiesza ich regenerację), naczyń krwionośnych (zwiększa ich elastyczność i zapobiega miażdżycy) i skóry. Odpowiada również za prawidłowy przepływ informacji między mózgiem, a naczyniami krwionośnymi.

Nasz organizm potrzebuje 20-30 mg krzemu na dobę. Niestety przeciętny człowiek spożywa go znacznie mniej przez co – jak wynika z badań – ponad 80% społeczeństwa może cierpieć na niedobór tego pierwiastka. Jeśli nie przestaniemy (jako naród) żywić się w większości przetworzonym jedzeniem to odsetek osób z niedoborem będzie ciągle rósł!

Na zawartość krzemu w pokarmie szczególną uwagę powinny zwracać kobiety w ciąży, matki karmiące oraz dzieci. Z wiekiem zapotrzebowanie na krzem maleje.

Wiele osób nie zdaje sobie też sprawy, że krzem bierze udział w procesach metabolicznych innych pierwiastków i w przypadku jego niedoboru, niemożliwe jest prawidłowe przyswajanie pozostałych mikroelementów, co w rezultacie doprowadza do rozwoju rożnych chorób.

Właściwości absorpcyjne jakie posiada krzem sprawiają, że przyciąga on do siebie wirusy, grzyby i bakterie, które są następnie wydalane z organizmu. Naukowo potwierdzone jest, że niedoboru krzemu lub jego niższy poziom występują u osób chorych na cukrzycę, anginę i w wielu innych schorzeniach.

Co więc powinna zawierać nasza dieta, abyśmy nie musieli martwić się o niedobór krzemu? Po pierwsze powinniśmy pić dużo wody mineralnej! Ponadto w codziennej diecie powinny znajdować się takie produkty jak banany, płatki owsiane, marchewkę, buraki czy pietruszkę. Dużą ilość krzemu zawierają też zioła, a w szczególności skrzyp polny!

Podczas rutynowych badań kontrolnych warto również sprawdzić poziom krzemu we krwi. Bo pierwiastek ten pełni bardzo ważną rolę w organizmie, mimo że wiele z nas nie zdaje sobie nawet z tego sprawy.

Podziel się:
Dodano: 31-10-2013