Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Biegaj z głową – rady dla początkujących

bieganie-rady-dla-poczatkujacych

Bieganie to niesamowita przyjemność spędzania aktywnie czasu na powietrzu. Jednak zanim ubierzesz buty – poświęć trochę czasu na przeczytanie informacji o tym jak biegać i jak planować treningi, aby Twoje bieganie było bezpieczne i efektywne.

Nie skacz od razu na głęboką wodę, zwłaszcza jeśli wiesz, że nie masz najlepszej kondycji. Przed rozpoczęciem biegania (jak i w trakcie) dobrze jest wykonywać regularnie ćwiczenia ogólnorozwojowe i siłowe, które poprawią Twoją kondycję. Jeśli jednak chcesz zacząć biegać bez wcześniejszego siłowego i wytrzymałościowego przygotowania – możesz to zrobić, ale zastosuj metodę małych kroków. Zacznij od naprzemiennego biegu i marszu. Z czasem zaczniesz biegać jednostajnym tempem, ale daj sobie na to czas. Zacznij od krótszych dystansów i znacznie wolniejszego tempa, niech organizm nabierze kondycji.

6tyg-plan-pumy

6-tygodniowy plan pumy dla początkujących

Wydaje Ci się, że po tygodniu już możesz biegać długie dystanse? Uważaj, to przeczucie może być zdradliwe. Jeśli dopiero zacząłeś/łaś biegać to zwiększaj dystans powoli – max. 10% tygodniowo. Od nadmiernego wysiłku do kontuzji bardzo krótka droga, miej to na uwadze. Biegaj takie dystanse, na jakie czujesz ze Twój organizm Ci pozwala. Jeśli zbytnio go obciążysz – będzie potrzebował więcej czasu na regenerację.

Określ sobie cel, do którego będziesz wytrwale dążyć. Znajdź sobie plan treningowy dostosowany do Twoich możliwości. Gotowa rozpiska powinna Cię zmotywować, bo trenować regularnie i nie robić zbyt wielu nadprogramowych przerw lub też w drugą stronę – żeby na początku swojej biegowej ‘kariery’ nie zrobić sobie krzywdy, biegając zbyt dalekie dystanse. Jeśli zdarzy Ci się choroba lub inna sytuacja uniemożliwiająca wykonanie danego dnia zaplanowanego biegu – nie przejmuj się, to się zdarza. Jeśli jest to jednorazowa sytuacja – po prostu omiń ten trening żeby iść dokładnie wg rozpiski. Jeżeli zdarzy Ci się kilka takich dni pod rząd – wróć do ostatniego niewykonanego treningu i od niego zacznij.

Ściągnij sobie na telefon jeden z prostych programów (Endomondo, RunKeeper itd). Wystarczy że włączysz program przed startem a wyłączysz po skończeniu biegu. Gdy wrócisz do domu, otworzysz na komputerze dokładny zapis swojego biegu, który zarejestrował program na telefonie. Przeanalizuj go, zapisz spostrzeżenia i za jakiś czas możesz zrobić pierwsze podsumowanie.

edomondo-runkeeper

Załóż sobie notes, w którym będziesz zaznaczać odbyte treningi. Zapisuj dystans, czas i własne odczucia dot. konkretnego biegu. Zapisuj jak się czujesz, jak organizm reaguje na dane podłoże i podczas jakiej pogody czy pory dnia biega Ci się najlepiej. Prowadząc takie notatki szybko zobaczysz w jakich warunkach biega Ci się najlepiej i kiedy uzyskujesz najlepsze wyniki. Takie informacje będą dla Ciebie bardzo przydatne.

To są rady pomagające zaplanować sobie treningi. Istotne jednak jest też przygotowanie związane z kwestiami posiłków przed i po treningu a także z doborem odpowiedniego obuwia, które podczas biegania jest najważniejszym elementem Twojego ubioru.

O tym dlaczego dobre buty do biegania są takie istotne i na co zwracać uwagę przy ich kupnie napiszę za kilka dni w osobnym poście, bo to temat któremu zdecydowanie warto poświęcić osobny post.

Podziel się:
Dodano: 11-04-2014
W kategorii: Sport
Tagi: , ,