Wiele osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem od marszobiegów w zwykłych adidasach czy nawet tenisówkach. Na początku, gdy nie wiemy jeszcze czy bieganie sprawia nam radość, takie rozwiązanie wydaje się być najlepsze. Z czasem jednak, gdy chcemy biegać częściej, szybciej i na dłuższe dystanse warto zainwestować w porządne buty do biegania, które nie tylko zapewnią nam komfort biegania, ale też ochronią nasze stopy i nogi przed ewentualnymi kontuzjami. Dziś zwrócę Waszą uwagę na kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas kupowania butów do biegania.
ROZMIAR BUTA
Butów do biegania nigdy nie kupujemy na styk. Powinniśmy wybrać obuwie przynajmniej (im dłuższe dystanse biegamy, tym ten “zapas” powinien być większy) o pół rozmiaru większe. Podczas biegu stopy puchną, stąd potrzeba pozostawienia wolnej przestrzeni dla palców. Przy regularnych biegach na długich (półmaratony i maratony) dystansach czy w trakcie wybiegań świetnie sprawdzą się buty nawet o rozmiar większe, aczkolwiek tak jak napisałam – to dotyczy bardziej doświadczonych, długodystansowych biegaczy. Jeżeli wybieracie się na zakupy w sklepie stacjonarnym, wybierzcie porę popołudniową kiedy stopa jest nieco spuchnięta po całym dniu (łatwiej będzie sobie wyobrazić jak stopa zwiększy swój obwód w trakcie biegu). Pamiętać należy również o tym, żeby podczas zakupu (zwłaszcza przez internet) nie kierować się noszonym na co dzień rozmiarem obuwia, bo ten różni się w zależności od rodzaju obuwia i producenta.
TYP PODŁOŻA
Istotne przy wyborze butów do biegania jest również wzięcie pod uwagę typu podłoża po jakim najczęściej biegamy. Jeśli biegasz głównie w mieście (po chodnikach lub asfalcie) to najlepsze będą lekkie buty o wysokiej elastyczności i dużej amortyzacji, które uchronią nasze stawy przed kontuzjami. Świetnie sprawdzą się też do biegania po parkach miejskich, gdzie ścieżki są ubite. Do biegania po terenach ze zróżnicowanym podłożem (np. lasy, gdzie występuje piach, kamienie, błoto itd.) najlepsze będą buty z grubą podeszwą i dobrą amortyzacją (buty trialowe). W tym przypadku te dwa czynniki są znacznie ważniejsze od rodzaju sklepienia stopy.
RODZAJ STOPY
Pronacja, supinacja i neutral. Na pewno nie raz słyszałaś/łeś te określenia lub czytałaś/łeś o nich w fachowych poradnikach lub w internecie. Co jednak one oznaczają w praktyce? Zwroty te dotyczą typu sklepienia stopy, a dokładnie tego jaka powierzchnia stopy wywiera u nas nacisk na podłodze. Sklepienie stopy można ocenić w domu poprzez tzw. test wodny, który polega na zmoczeniu stopy, a następnie odbiciu jej na papierowej kartce (można to zrobić też analogicznie na piasku, ale w tym odcisk obraz może być nieco trudniejszy do zinterpretowania). Otrzymany odcisk należy porównać z powyższą grafiką.
FIRMA
Nie chodzi tu ani o to, żeby stawiać na znane marki, ani o to żeby od razu sięgać po buty z górnej półki cenowej. Postaw na sprawdzoną firmę. Poczytaj w internecie na ten temat, popytaj znajomych, którzy regularnie biegają, na pewno będą mogli polecić Ci konkretną markę (ale nie konkretny model! bo to już kwestia indywidualna). Wybieraj spośród firm, które specjalizują się w produkcji butów do biegania dla różnych kategorii osób. Jeśli masz możliwość, przymierz w sklepie buty różnych firm, żeby mieć porównanie. Możesz się przebiec po sklepie, żeby zobaczyć jak buty zachowują się “w terenie”. Nie spiesz się z wyborem, kupno butów do biegania to ważna decyzja, musisz mieć pewność, że wybierasz te odpowiednie i że posłużą Ci one przez przynajmniej tysiąc kilometrów*.
Jeśli masz możliwość zrobienia profesjonalnej analizy stopy i budowy ciała pod kątem odpowiednich dla Ciebie butów do biegania to nie wahaj się z niej skorzystać! Jeśli nie macie takiej możliwości, pamiętajcie o kilku zasadach, o których wspomniałam, a przebiegniecie w swoich nowych butach na pewno wiele wspaniałych kilometrów bez żadnej kontuzji. Ja swoje buty do biegania zmierzyłam w sklepie stacjonarnym, a ostatecznie zamówiłam je na stronie http://www.butydobiegania.pl/ dzięki czemu udało mi się trochę zaoszczędzić (w tym miejscu dziękuję panu sprzedawcy za poinformowanie mnie o aktualnej promocji na “moje” buty) :)).
*zaleca się wymianę butów do biegania po przebiegniętych 800- 100km. Jest to jednak wartość umowna, co oznacza, że jedne buty należy wymienić szybciej (buty startowe często wymienia się już po ok. 500km), a w innych spokojnie przebiegniemy nawet 1500-2000km. Na zużycie naszych butów (a zwłaszcza bieżnika) wpływa wiele kwestii, m.in. rodzaj nawierzchni, po jakiej biegamy, sposób w jaki stawiamy stopę, ale też nasza waga. Sam(a) zauważysz, gdy but zacznie się robić zbyt luźny lub gdy straci na amortyzacji. To właśnie te dwie cechy powinny przede wszystkim decydować o kupnie nowych butów.