Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Mleko z komosy ryżowej

mleko z komosy ryzowej

Komosa ryżowa (czyli inaczej quinoa) zaliczana jest do grupy pseudozbóż czyli roślin, które pod wieloma względami (smak, wygląd, wartości odżywcze) są bardzo podobne do zbóż, mimo że w rzeczywistości nimi nie są (do grupy pseudozbóż zaliczana jest też gryka i amarantus). Z botanicznego punktu widzenia jest bardziej spokrewniona z burakiem i boćwiną niż ze zbożami. Przez plemię Inków nazywana była matką zbóż, ponieważ ze względu na swoje właściwości dodawała siły do walki starożytnym wojownikom.

Quinoa jest bogata w białko (zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, których nasz organizm nie potrafi wytworzyć sam i musi dostarczać je z pożywienia, a zwłaszcza lizynę, która jest bardzo ważna dla wzrostu i odnowy tkanek). Komosa jest ponadto cennym źródłem magnezu, wapnia, żelaza, manganu, miedzi, fosforu oraz witaminę E i jej pochodne. Polecana jest osobom cierpiącym na bóle głowy, cukrzycę i miażdżycę oraz osobom z nietolerancjami pokarmowymi, ponieważ nie zawiera glutenu.

Składniki:
- szklanka komosy ryżowej + 2 szklanki zimnej wody do ugotowania
- 4 szklanki zimnej wody

Komosę dokładnie przepłukujemy pod bieżącą wodą, żeby pozbyć się goryczy i saponin, a następnie zalewamy w garnku 2 szklankami wody. Zagotowujemy na średnim gazie. Gotujemy ok. 15 minut do momentu aż komosa wchłonie całą wodę z garnka. Odstawiamy do częściowego ostudzenia, a następnie blendujemy na wysokich obrotach dolewając stopniowo wodę do uzyskania odpowiadającej nam konsystencji. Można dodatkowo przelać mleko przez gazę, żeby było rzadsze i nie miało drobinek komosy.

Mleko po przygotowaniu przechowujemy w lodówce przez kilka dni. Jeżeli macie ochotę na nieco słodsze mleko (np. do owsianki) – możecie podczas blendowania dodać do niego np. syrop z agawy, cynamon, aromat waniliowy itd.

Podziel się:
Dodano: 23-12-2016