Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Fit pierniczki na trzy sposoby

bezglutenowepierniczki2

W przeddzień 6. grudnia mogę śmiało powitać Was wesołym okrzykiem - HO HO HO! Zostały już niecałe trzy tygodnie do Bożego Narodzenia i większość z Was zaczyna myśleć o pieczeniu pierniczków – tych do jedzenia, i tych na choinkę. Mam dziś dla Was cztery propozycje na zdrowsze wersje tych popularnych, świątecznych ciasteczek. Możecie wybrać tę, która najbardziej Wam odpowiada lub… upiec w tym roku trzy rodzaje pierniczków :D Wybór należy do Was :) Tylko pamiętajcie – CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA!

Wszystkie pierniczki przygotowujemy przynajmniej na kilka/kilkanaście dni przed świętami, ponieważ muszą zmięknąć. W tym celu wkładamy wystudzone pierniczki do papierowej torby lub metalowej puszki, do której wkładamy 2 kawałki jabłka (pierniczki “wyciągną” a nich wilgoć i szybciej zmiękną) i odstawiamy. Kawałki jabłka wymieniamy co 2 dni. Po kilku dniach pierniczki powinny być już miękkie.

PIERNICZKI BEZ GLUTENU I BEZ JAJEK

Składniki:
- 170g mąki gryczanej
- 100g mąki kukurydzianej
- 40g mąki ryżowej
- 100g masła
- 6 łyżek płynnego miodu
- 2 łyżeczki BG proszku d/p
- 4 łyżeczki przyprawy do piernika
- 4 łyżeczki łuskanego słonecznika
- 2 łyżeczki mielonego lnu

W rondelku roztapiamy masło z miodem. Do miski dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, przyprawę do piernika, siemię lniane i zmielony wcześniej na mąkę słonecznik. Suche składniki powoli dodajemy do rondelka z masłem i miodem, mieszamy wszystko do uzyskania gładkiej masy. Masa jest błyszcząca i dość krucha. Ciasto dzielimy na pół, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na pół godziny do lodówki. Schłodzone ciasto wałkujemy (ja na początku rozpłaszczam je ręką dociskając do stolnicy, gdyż ciasto jest dość kruche i może się łamać) i wycinamy z niego pierniczki dowolnego kształtu. Wycięte pierniczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do nagrzanego do 180°C. Pieczemy 10-15 minut. Po upieczeniu pierniczki trzeba całkowicie wystudzić.

PIERNICZKI ŻYTNIE

Składniki:
- 230g mąki żytniej typ 720
- 1/4 szklanki płynnego miodu
- 2 łyżki ksylitolu
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- jajko
- pół łyżeczki proszku d/p
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika

Miód podgrzewamy z ksylitolem. W dużej misce mieszamy ze sobą: przesianą mąkę, jajko, jogurt, sodę oczyszczoną, przyprawę do piernika, a następnie dodajemy ostudzony miód z ksylitolem. Wyrabiamy dłonią ciasto (można przełożyć na tortownicę, żeby było łatwiej, a jeżeli za bardzo się lepi – można włożyć na kwadrans do lodówki). Gotowe ciasto rozwałkowujemy na odpowiadającą grubość i wycinamy z niego pierniczki. Wycięte pierniczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do nagrzanego do 190°C. Pieczemy 10-15 minut. Po upieczeniu pierniczki trzeba całkowicie wystudzić.

PIERNICZKI OWSIANE Z MASŁEM ORZECHOWYM

Składniki:
- 150g mąki owsianej
- 3 łyżki płynnego miodu
- 2 łyżki masła orzechowego
- 2 jajka
- łyżka cynamonu
- 2 łyżki przyprawy do piernika
- łyżeczka proszku d/p

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w dużej misce. Wyrabiamy dłonią ciasto (można przełożyć na tortownicę, żeby było łatwiej). Gotowe ciasto rozwałkowujemy na odpowiadającą grubość i wycinamy z niego pierniczki. Wycięte pierniczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do nagrzanego do 180°C. Pieczemy 10-15 minut. Po upieczeniu pierniczki trzeba całkowicie wystudzić.

Jeżeli chcecie powiesić później udekorowane pierniczki na choince, przed włożeniem ich do piekarnika wytnij małym nożykiem lub słomką (ten sposób sprawdza się u mnie najlepiej) dziurkę w każdym ciastku. Po upieczeniu przewleczesz przez otwór ozdobną wstążkę i powiesisz udekorowane pierniczki na świątecznym drzewku.

Podziel się:
Dodano: 05-12-2016