Możecie mówić co chcecie, ale wg mnie nie ma to jak kromka pysznego, świeżego chleba, który przygotowało się samodzielnie w domu. Poza smakiem i pełną kontrolą nad jego składem, pieczenie chleba to też fajna zabawa – można dowolnie mieszać ulubione mąki i dodatki tworząc własne połączenia smakowe. Ja najczęściej sięgam po proste rozwiązania, przygotowując chleb z jednej lub dwóch mąk z miksem ziaren. Taki chlebek robi się naprawdę bardzo prosto :) Dzisiaj mam dla Was propozycję chleba przygotowanego na bazie mąki pszennej pełnoziarnistej z ziarnami.
Składniki (1 duży bochenek – keksówka o wym. dna 26x8cm):
- 500g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 2 szklanki ciepłej wody
- 100g ulubionych ziaren i pestek (u mnie słonecznik, dynia, sezam i nasiona chia)
- 25g świeżych drożdży
- 2 łyżeczki soli
- łyżeczka brązowego cukru
Przygotowujemy zaczyn: drożdże i cukier rozgniatamy w miseczce z 2 łyżkami mąki i 5-6 łyżkami wody, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15min.
W dużej misce łączymy suche składniki, dodajemy wyrośnięty zaczyn i powoli dolewając wodę wyrabiamy ciasto, które będzie trochę wilgotne (ale nie rzadkie!). Miskę przykrywamy i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1godz. Po tym czasie wyrośnięte ciasto przekładamy do keksówki (wym. dna 26x8cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Mokrą dłonią wyrównujemy wierzch i znowu odstawiamy pod przykryciem na ok. 30min. Wyrośnięty chlebek pryskamy po wierzchu wodą (można delikatnie dotknąć mokrą dłonią – dzięki temu skórka będzie chrupiąca) i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 220°C (dół+termoobieg), po czym na dno piekarnika wstawiamy małą blaszkę z zimną wodą, zmniejszamy od razu temperaturę do 200°C i pieczemy chleb 45min. Temperaturę zmniejszamy do 190°C i pieczemy chlebek jeszcze 10min, a następnie wyciągamy go z foremki i odstawiamy na kratce do całkowitego ostudzenia. Kroimy po ostudzeniu. Przechowujemy w cienkim woreczku lub owinięty ściereczką.
WERSJA PRZEPISU GOTOWA DO DRUKU: KLIK.
Pingback: Prosty chleb pszenny na drożdżach | Odżywianie | Dziewczyna Informatyka