Osoby, których dieta bogata jest w brokuły rzadziej chorują na raka oraz łatwiej zachować im szczupłą sylwetkę! Powinny być spożywane przez osoby chorujące na anemię oraz dbające o linię, a poza tym wszyscy ci, którzy chcą cieszyć się zdrowiem przez długi czas.
Brokuły zawierają mnóstwo substancji o właściwościach przeciwnowotworowych w tym najważniejszy z nich – sulforafan. Poza tym w składzie brokułów znaleźć można również: neutralizujący działalność wolnych rodników beta-karoten, rozbijające się na mniejsze związki o charakterze antynowotworowym glukozynolaty oraz luteinę, która zapobiega rakowi jelita grubego.
Brokuły są również skarbnicą mikroelementów takich jak: potas (zmniejsza ciśnienie krwi), wapń (dba o prawidłową budowę kości), fosfor (bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów) czy chrom (obniża stężenie cholesterolu, ułatwia przenikanie glukozy z krwi do komórek).
Brokuły to produkt, który pojawia się często w jadłospisach osób będących na diecie redukcyjnej dzięki błonnikowi, który zwiększa objętość masy pokarmowej reguluje prace jelit. Ponadto wysoka zawartość chromu wpływa na prawidłowy poziom cukru we krwi, dzięki czemu rzadziej odczuwamy chęć sięgnięcia po słodycze.
Gotując brokuły pozbawiamy je większości glukozynolatów, które mają właściwości antynowotworowe. Półgodzinne gotowanie pozbawia brokułów aż 75% tych substancji! Warto o tym pamiętać i unikać długiego gotowania bądź zastępować je zdrowszym gotowaniem na parze lub krótkim smażeniem.
Można też spożywać je na surowo w formie przekąski – np. jako różyczkipodawane z dipem czosnkowym (mieszamy 150ml jogurtu naturalnego z 2-3 łyżkami majonezu, kilkoma ząbkami czosnku przeciśniętymi przez praskę i przyprawami) .
Jeśli jednak w tej formie nam nie smakują i musimy je ugotować – róbmy to krótko, aby brokuły nie rozgotowały się, były wciąż twardawe i zachowały wszystkie cenne dla naszego zdrowia składniki.