Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Pierwsze puzzle

pierwsze puzzle dla dziecka

Po moim niedawnym stories o puzzlach na instagramie w skrzynce miałam mnóstwo pytań o to kiedy zacząć, jakie puzzle wybrać itd więc dzisiaj – akurat przy weekendzie taki przyjemny temat – post o naszych puzzlowych początkach.

Pierwsze puzzle to były 2elem. puzzle Trefl, które kupiłam jak Franek miał 1,5r- wg mnie to rewelacyjny wybór na początek. Duże i grube (!) puzzle łatwo ułożyć maluchowi, dodatkowo grafika jest wyraźna i nie za dużo rozpraszających szczegółów. Najpierw dawałam Franusiowi pojedyncze pary pasujące do siebie aby mógł bez rozkojarzenia opanować mechanizm łączenia puzzli. Z czasem potrafił (na początku z moją pomocą) wybrać dwa pasujące elementy spośród wszystkich znajdujących się w pudełku.

pierwsze puzzle dla dziecka

Gdy układał wszystkie pary bez większego trudu w minutę uznałam, że pora na kolejny zestaw. Również padło na grube puzzle Trefl, tylko tym razem zestawy 3-6elem. (mechanizm „nauki” był podobny jak poprzednio, na początku z opakowaniu miał tylko części do 3- i 4elem. układanek, gdy je opanował to wyciągnęłam również kolejne układanki z zestawu i od tej pory w pudełku były już wszystkie puzzle, które rozkładaliśmy na dywanie i Franuś wybierał pasujące do siebie elementy (na ppoczątku rozkładałam je kolorami czyli na jednej kupce puzzle na karetkę itd, ale trwało to dość krótko).

pierwsze puzzle dla dziecka

W międzyczasie pojawiły się u nas puzzle z robaczkami itd w małym opakowaniu, które kupiłam z myślą o wyjazdach itd. Są cienkie i początkowo żywe kolory bardzo się mieszały, ale potem Franek sobie już pięknie z nimi radził. Nasz ostatni zakup to „puzzle dla maluszków” (3-6elem.) – je tez początkowo podzieliłam i trudniejsze schowałam na czas oswojenia się z pozostałymi. Szybko Franus jednak opanował wszystkie zestawy (no dobra, ślimak jeszcze czeka na swoją kolej w szafce, ale chyba dzisiaj wyciągniemy), słoń mimo że ma 4elem. to łatwo się przy nim pomylić, ale chodzi o zabawę przecież.

pierwsze puzzle dla dziecka

To jest nasza obecna kolekcja, na mikołajki Franuś dostał – za moją podpowiedzią dla Mikołaja hehe – 12elem. puzzle Ravensburger – są wprawdzie 3+ ale myśle, że w przyszłym roku je opanujemy. Jedna z dwóch układanek z zestawu już jest na półce z puzzlami, ale po pierwsze – są one cieńsze i trudniej się układa, a po drugie jednak przeskok z maksymalnie 7 puzzli na aż 12 wydaje mi się troszkę za szybki i w międzyczasie spróbuję znależć jeszcze jakieś puzzle majace 9 elementów.

——————-

Układanie puzzli to naprawdę świetna zabawa dl całej rodziny, która wspiera rozwój malucha i – co świetnie widzę u nas – potrafi trochę złagodzić choleryczny charakter lub zatrzymać aktywnego malucha na dłużej przy jednej zabawie (na początku Franio po chwili się denerwował i rzucał puzzle albo zostawiał na podłodze, teraz cierpliwie – z malutkimi wyjątkami, wtedy zazwyczaj zarządza że „zbieramy”) potrafi ułożyć nawet 2-3 pudełka puzzli na raz). Nie przypuszczałam że tak się to u nas sprawdzi i chciałabym żeby puzzle zostały z nami jak najdłużej – kto wie, może za kilka lat będziemy w czwórkę już układać kilkaset elementów? Ale ambicje rodziców odłóżmy na bok, ważne czy puzzle sprawiają radość maluchowi – póki tak jest to będziemy je układać i powoli zwiększać ilość elementów. Chociaż ostatnio nieco zainteresowanie puzzlami zmalało na rzecz Lego Duplo i myślę, że to normalny etap. Fajnie jednak jeśli do nich wrócimy :)

Jeszcze na koniec pomyślałam że powiem Wam o tym czemu nie mamy puzzli czuczu – powodów jest kilka (chociaż to moja subiektywna ocena), przede wszystkim są znacznie droższe a dodatkowo wg mnie często mają za dużo podobnych kolorów i elementów, których maluch na początku nie łączy tak intuicyjnie jak chociażby dwóch połówek jakiegoś owocu. No po prostu jakoś mnie nie przekonywały wcześniej, chociaż już te 2+, 3+ wyglądają super, mamy np Czuczu Lotto (zwierzęta) i mogę je naprawdę polecić dla nieco starszego dziecka które już fajnie rozpoznaje i dopasowuje szczegóły. Dziewczyny bardzo tez chwaliły puzzle XXL z Czuczu, ale nie patrzyłam jeszcze na nie.

Podziel się:
Dodano: 08-12-2019
W kategorii: Mama i dziecko
Tagi: , ,