Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Kąpiel niemowlaka w nadmanganianie potasu

kapiel niemowlaka w nadmanganianie potasu

Skóra naszych pociech jest niezwykle delikatna i wrażliwa, zwłaszcza przez kilka pierwszych miesięcy. Malucha często dotykają odparzenia, suchość i różnego rodzaju krostki i wypryski. Rodzice często nie wiedzą jak sobie z tym poradzić, zwłaszcza latem, gdy problem często się nasila w związku ze wzmożonym poceniem się dziecka. Sposobów jest naprawdę wiele, jednak jednym z najskuteczniejszych okazuje się być kąpiel w nadmanganianie potasu, który koi i zwalcza stany zapalne skóry.

Nadmanganian potasu nie tylko wysusza zaognioną skórę, ale również ją dezynfekuje i odkaża dzięki swoim bakterio- i grzybobójczym właściwościom. Sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, gdy na skórze naszego dziecka pojawią się odparzenia lub potówki, ale świetnie poradzi sobie także z lekką wysypką i małymi krostkami na ciele.

Należy pamiętać, że w przypadku tej metody nie działa zasada im więcej tym lepiej! Nadmanganian potasu w dużej ilości ma właściwości silnie żrące, dlatego nie należy przekraczać zalecanej porcji preparatu użytej podczas jednej kąpieli, aby nie wysuszyć i podrażnić delikatnej skóry. Jedna tabletka (lub pół, jeśli macie mała wanienkę typu wiaderko) lub kilka (2-4) kryształków w zupełności wystarczy na jedną kąpiel.

Przygotowując kąpiel dla niemowlaka należy rozpuścić nadmanganian potasu w szklance zimnej wody i bardzo dokładnie rozpuścić. Dopiero po dokładnym rozpuszczeniu można przelać go go dziecięcej wanienki. Prawidłowe rozpuszczenie zapewnia bezpieczeństwo – nierozpuszczone fragmenty przyklejone do skóry mogłyby spowodować podrażnienie, a nawet poparzenie. Woda w wanience po wlaniu roztworu powinna mieć delikatnie różowy kolor. Jeśli woda zrobi się fioletowa – stężenie preparatu jest zbyt wysokie.

kapiel niemowlaka w nadmanganianie potasu

Nie podczas każdej kąpieli stosuję nadmanganian potasu. Teraz gdy kąpiemy Synka prawie codziennie wystarczy zastosowanie go 2 razy w tygodniu. Do kąpieli nie używam już żadnych płynów ani preparatów. Przy myciu omijam twarz i głowę, bo tam skóra jest niezwykle wrażliwa, unikam tez kontaktu wody z oczami Synka. W związku z tym, że nadmanganian potasu ma właściwości wysuszające następnego dnia po kąpieli skóra może wydać się wysuszona (przy jednoczesnym rozjaśnieniu się zaognionych miejsc). Używam wtedy stosowane na co dzień preparaty intensywnie natłuszczające.

Na koniec przypominam, że przed zastosowaniem nadmanganianu potasu należy, jak w przypadku każdego problemu, skonsultować się z lekarzem. Oceni on skalę problemu, powie jak długo należy stosować lecznicze kąpiele i – przede wszystkim – pomoże dobrać preparatu uzupełniające leczenie i codzienna pielęgnacje (często same kąpiele nie wystarczają, aby rozwiązać problem i należy zastosować dodatkowo np. maść).

Nadmanganian potasu dostępny jest bez recepty i kosztuje ok. 8zł za 30 tabletek.

Podziel się:
Dodano: 09-06-2018