Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

“Zapomnij, patrząc na słońce” – recenzja

Zapomnij_patrzac_na_slonce-1373298832837

Gdy rok akademicki pochłania mnie całkowicie nie mam czasu na to, by siąść w ogrodzie z książką i dać się ponieść lekturze. Pamiętając o tym postanowiłam wykorzystać trwające wciąż wakacje i sięgnęłam po polecaną mi przez przyjaciółkę książkę.

“Zapomnij, patrząc na słońce” to to kolejna publikacja Katarzyny Mlek, znanej mi wcześniej z tomiku „Zawodowa królowa”. Fakt, że już wcześniej miałam styczność z twórczością pisarki sprawił, że jeszcze chętniej sięgnęłam po zarekomendowaną publikację.

Hankę dręczą sny, których sama nie potrafi pojąć i które nawet w świetle dziennym wydają się być tajemnicze i przerażające. Co gorsze – gdy z dziewczynki staje się kobietą – koszmary nie opuszczają jej. Wręcz przeciwnie – zło drzemiące w jej głowie dręczy ją, każe myśleć że jest nikim, jedynie niepotrzebnym elementem w życiowej układance. Kobieta każdego dnia stawia czoła nowym problemom, które sprawiają że jej życie przypomina tragiczną walkę o coś, czego nie może dosięgnąć, co jest poza jej zasięgiem.

W książce nie brakuje drastycznych – momentami bardzo krwawych – historii, dzięki którym autorka sprawia, że czytelnik utożsamia się z bohaterką, wraz z nią odczuwa jej lęki oraz poczucie dorzucenia. I choć historia może być trudna w odbiorze, to na pewno zmusza do głębokich refleksji.

“Zapomnij, patrząc na słońce” to książka nietuzinkowa. Lekko tajemnicza, owiana dramaturgią przeżyć bohaterki i silnymi emocjami, które autorka pozwala nam wraz z nią przeżywać. Niesamowite jest, że już od pierwszych minut czujemy się wciągnięci w opowiadaną historię a gdy dobiega końca – zaczynamy zastanawiać się nad tym jak wygląda nasze życie i do czego właściwie zmierza.

Momentami trudno jest odróżnić dzień od nocy czy sen od ludzkiej wyobraźni… I to jest niesamowite w tej książce, właśnie to sprawia, że chce się ją czytać, że ciężko się od niej oderwać. Jeśli ktoś nie miał wcześniej przyjemności zapoznać się z twórczością Katarzyny Mlek – “Zapomnij, patrząc na słońce” będzie idealnym początkiem. Może nie łatwym, ale na pewno niebanalnym, poruszającym ludzką wyobraźnią.

Jeśli macie ochotę poczytać o autorce lub o jej publikacjach – zajrzyjcie na jej stronę katarzynamlek.pl lub po prostu sięgnijcie po jedną z jej książek.

Podziel się:
Dodano: 25-08-2013
W kategorii: Kultura
Tagi: