Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Suplementy dla kobiet w ciąży – który wybrać? Ranking produktów

suplementydlaciezarnych

Przygotowanie tego posta zajęło mi naprawdę sporo czasu. Śmiało mogę powiedzieć, że żaden post nie pochłonął dotychczas tyle mojej uwagi i skupienia. Wiem jednak, że mnóstwo kobiet z niego skorzysta, dlatego mimo pewnych problemów podczas jego tworzenia nie poddałam się i tak wreszcie mogę go dziś opublikować. Mam nadzieję, że spełni on Wasze oczekiwania, bo to tak naprawdę przygotowałam go w 100% dla Was.

Zanim przejdę do wskazania substancji kluczowych w kompleksach witamin dla ciężarnych i przeanalizowania składu suplementów dostępnych na rynku muszę wspomnieć krótko o czymś równie istotnym – o suplementacji PRZED ciążą. Wiele kobiet zaczyna przyjmować kwas foliowy dopiero w momencie, w którym dowiedziały się o ciąży. To jednak jeden z największych błędów, ponieważ aby miał on realny wpływ na prawidłowy rozwój płodu powinien być przyjmowany przynajmniej kilka tygodni (przyjmuje się, że absolutnym minimum jest 6 tygodni) przed poczęciem! Tak więc jeśli powoli myślicie o powiększeniu rodziny, zacznijcie od wizyty w aptece ;) W tym miejscu muszę wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, która może dot. około połowy żeńskiej części naszej populacji, a mało kto o tym wie. Sporo kobiet ma mutację genu MTHFR, która powoduje upośledzenie przetwarzania przez organizm kwasu foliowego w jego aktywną formę, a więc nie jest on przez taki organizm efektywnie przyswajalny. O istnieniu tej mutacji można dowiedzieć się robiąc odpowiednie badanie krwi (przy pozytywnym wyniku należy wprowadzić odpowiednią suplementację folianami po konsultacji z lekarzem).

Poza kwasem foliowym przed ciążą jak i w trakcie warto pomyśleć o suplementacji witaminy D, która jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju organizmu i przebiegu ciąży, a znaczna część społeczeństwa ma jej niedobór nawet w stopniu rażącym! Minimalną dawką jest przyjmowanie dziennie 1000IU (a nawet 2000IU) witaminy D. Taką dawkę można w naszym klimacie przyjmować “w ciemno”, jednak polecam sprawdzić poziom witaminy D w organizmie i na tej podstawie dobrać z lekarzem odpowiednią dla siebie dawkę. Pamiętajcie, że to witamina rozpuszczalna w tłuszczach!

Jak już wiecie o czym pamiętać przed ciążą, to teraz podpowiem Wam na co szczególnie zwrócić uwagę PODCZAS ciąży. Na rynku dostępnych jest mnóstwo “kompleksów witamin”, które różnią się składem i dawką poszczególnych substancji. Jednak czy naprawdę potrzebna jest nam w ciąży cała tablica Mendelejewa? Oczywiście, że nie! Zgodnie z rekomendacją PTG bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży kwasem foliowym, jodem i witaminą D3 (…) pozostałe zaś składniki jak żelazo, DHA, magnez i inne w zależności od stopnia istniejącego niedoboru lub jego specyficznego ryzyka. Nie będę rozpisywać się Wam o właściwościach każdej z tych substancji, bo post zająłby mi pewnie z dziesięć stron. Wskażę Wam tylko poniżej tabelę z informacjami o tym jakie są ich zalecane dzienne dawki dla zdrowych kobiet ciężarnych i przejdę od razu do porównania składu i średnich cen* dostępnych na rynku suplementów.

dzienna dawka suplementow

Chciałam, żeby na liście znalazły się łatwo dostępne preparaty oraz te nieco mniej popularne, o których wspomniałyście mi w wiadomościach prywatnych. Jeśli jakiegoś zestawu witamin brakuje – dajcie mi proszę znać, ponieważ chcę, żeby lista była jak najbardziej aktualna. Proszę o informację również, gdyby ktoś znalazł jakąś niezgodność dot. dawek zawartych w poszczególnych tabletkach. Starałam się wszystko kilkukrotnie sprawdzić, ale w pewnym momencie naprawdę kręciło mi się w głowie od tych cyferek i liczb, same rozumiecie, i mogło mi coś umknąć. Za wszelkie uwagi będę wdzięczna.

Tabelę zawierającą porównanie składu i cen suplementów (oraz informację na temat tego ile tabletek dziennie należy przyjmować) znajdziecie TUTAJ w formie PDF.

Jak na pewno zauważycie otwierając tabelę naprawdę ciężko znaleźć suplement (tu należało by poruszyć kwestię tego, że suplementy nie mają właściwości leczniczych, tj. z założenia nie zapobiegają chorobom, co odróżnia je od leków – ale myślę, że większość z Was o tym wie sięgając po nie), który będzie dostarczał zalecaną dzienną dawkę poszczególnych substancji (pomijam też kwestię wchłanialności, bo i to jest temat na osobny post). W takich wypadkach powinno się kierować wskazaniami lekarza dot. tego, czego nam najbardziej potrzeba. U niektórych mam priorytetem będzie jod, u innych kwasy DHA czy magnez. Czasem warto wybrać suplement, który mimo wszystko nie ma (lub ma zbyt małą dawkę) najważniejszego dla nas składnika i uzupełniać go dodatkowo lekiem, jak można to zrobić prosto np. w przypadku witaminy D, magnezu czy żelaza.

Minimalna dzienna dawka magnezu w ciąży (zapobiega on chociażby skurczom, co jest bardzo ważne!) to 200mcg, ale tak naprawdę powinno się go przyjmować przynajmniej te 300mcg w dawkach rozłożonych w ciągu dnia (czyli np. 3×1 w przypadku tabletek zawierających 100mg jonów magnezu). Nie ma suplementu, który tę dawkę wyczerpie, poza tym magnez powinien być przyjmowany w kilku dawkach dziennie a nie jednorazowo. Dlatego jeśli jedynym minusem jakiegoś preparatu jest brak magnezu lub jego zbyt mała dawka – spokojnie nadrobicie to dodatkowym lekiem lub suplementem. A dodatkowo unikniecie niekorzystnego połączenia magnezu i żelaza (jego już suplementy lepiej “wyczerpują”) w jednym preparacie (obie te substancje wzajemnie ograniczają swoje wchłanianie dlatego dobrze przyjmować je o różnych porach).

Wpis ten nie ma charakteru porady medycznej! Nie doradzam jaki suplement będzie odpowiedni dla każdej z Was. Zebrałam jedynie większość z dostępnych na rynku tabletek w jednym miejscu, dzięki czemu będziecie mogły w szybki sposób zobaczyć jak Wasz suplement wypada na tle innych. Bez wątpienia pozostaje jednak fakt, że branie leków i suplementów najlepiej zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym – dot. to zwłaszcza osób cierpiących na niedobory czy inne problemy zdrowotne (np. choroby tarczycy). Nie oceniam też, który ze wskazanych produktów najlepiej kupić, bo każda z nas ma inne potrzeby – tę ocenę zostawiam Waszym lekarzom i Wam samym.

*większość cen sprawdzałam na DOZie, gdzie zazwyczaj zamawiam leki i suplementy (mają szeroki wybór i stosunkowo niskie ceny)

I jeszcze na koniec chciałam poruszyć ostatnią kwestię, a mianowicie to, co ja obecnie przyjmuję w ciąży. Zanim opublikowałam ten post już dostałam wiele pytań na ten temat więc postanowiłam od razu Wam o tym napisać. Obecnie nie przyjmuję żadnego gotowego zestawu witamin dla ciężarnych. Po konsultacji z lekarzem endokrynologiem przyjmuję jod (200mcg) i witaminę D (50mcg), a dodatkowo żelazo (23mg jonów żelaza), magnez (300mg) i kwasy omega (220mg DHA) – poza kwasami omega wszystkie te substancje przyjmuję w formie leku a nie suplementu diety. Taki zestaw został dobrany mi indywidualnie przez lekarza na podstawie wyników badań oraz problemów zdrowotnych.

Podziel się:
Dodano: 18-10-2017
W kategorii: Zdrowie i uroda
Tagi: ,
  • http://www.koneserkazdrowia.pl/ Martyna Koneserka Zdrowia

    Wspaniałe podsumowanie:) i jak piszesz bardzo pracochłonne! Ja też nie jestem za łykaniem tabletek typu “combo dla kobiet w ciaży”… mój mąż śmieje się, że łykam garść tabletek, jak stara babcia;P

  • annalle

    świetny, merytoryczny post!

    Wiadomo, że w ciąży dba się o dietę, ale nie wszystko tym załatwimy, problemem jest choćby DHA :/ Sama łykałam Pregnę (oba rodzaje, żeby dobić do odpowiedniej dawki DHA, co sugerował lekarz). Przyjrzałabyś się też Trimidowi? Przygotował go Instytut Matki i Dziecka.

    [PS Przy Pregnie Plus chyba gdzieś "zjadłaś" zero przy DHA, aż tak niskie to chyba nie jest :P smacznego ;-)]

    • dziewczynainformatyka

      naprawdę ma tylko 20mg DHA, upewniłam się trzy razy po Twoim poście.

      • franca33

        bo do kompletu stosuje się jeszcze pregna 250 dha, jako uzupełienie

  • tyśka24

    My zaczelismy starania o dziecko, jakis miesiac temu i od tego tez momentu biore pregne plus. Ze zniecierpliwieniem wyczekuje tych dwóch kresek na teście :D

    • franca33

      chyba lepszym, chociaż w sumie nie jestem przekonana czy na pewno lepszym, ale dedykowanym suplementem dla planujących ciąże od pregny jest pregna start

      • konwalka0

        Pregna Start ma w sobie cynk, który podobno świetnie wpływa na płodność ;)

        • franca33

          a to nie mężczyźni powinni przyjmować?

          • doris9

            kobiety też :)

          • franca33

            cynk dobry dla każdego, już rozumiem. Nam akurat udało się szybko zajść, ale zdrowe nawyki pozostały po ciąży – to ogromny plus tego wymagającego okresu. I ja i facet nauczyliśmy się odpowiedniej diety i wiemy też czy i co trzeba brać w tabletkach, których w zasadzie przed ciążą byłam przeciwniczką.

    • doris9

      a nie lepiej pregnę start, która jest stworzona specjalnie dla kobiet planujących dziecko? ;)

  • ola

    a znasz mama dha premium? ja wybrałam te witaminy bo mają więcej dha od pregny i mają też magnez, a mnie lekarz przestrzegał że w ciązy często łapią skurcze i że warto brać, a branie oddzielnie to dodatkowe tabletki, tutaj mam wszystko w 2 tabletkach

  • Emi

    Bardzo dziękuję za to zestawienie. Dotąd kupowałam 2 różne suplementy dla ciężarnych i specjalnie nie wczuwałam się w ich skład. Po przeanalizowaniu tabelki od razu pobiegłam do apteki kupić Doppelherz active mama premium i zostanę z nim do końca ciąży.

    • franca33

      podobnie w swoim czasie wybrałam Pregna Plus i pregna 250 dha – bo nie da się spożywać 3 kg brokułów i 1 kg ryb codziennie!

      • konwalka0

        Zwłaszcza, że w ciąży często na sam widok ryb chce nam się no… :p a 250 dha na całe szczęście są pozbawione rybiego posmaku i zapachu :D

        • franca33

          dobrze zrobiona ryba nie śmierdzi i nie powinnaś ich eliminować z diety nawet pomimo dobrej suplementacji, one w diecie powinny być. Przecież wiesz, że jesz nie tylko dla siebie :)

          • doris9

            zrobiona już nie, ale przed zrobieniem jednak swój zapach ma :p dobrze, że pregna pozbyła się tego :D

          • franca33

            oprócz tego, że brałam odpowiednie suplementy to także na mdłości pomagało mi wąchanie imbiru. Ale nie wyobrażam sobie przejścia ciąży bez wspomagania diety suplementami.

          • Joanna Łaz

            Metoda na wąchanie>? Nie lepiej żuć?

          • doris9

            jak żuć?

          • franca33

            żucie, wąchanie, herbatki z imbirem – wszystko oby pomagało :D
            i ten posmak gwoździ… żałowałam, że naturalne tabletki, które są skuteczne odkryłam w zasadzie pod koniec ciąży dopiero.

          • Joanna Łaz

            ale ciężko nawet mając prawie same ryby w diecie dostarczyć max tych składników, jakim jest ,np dha . Mdłości i bez tony ryb są,..

  • Ula

    Świetny wpis, bardzo pomocny. Tabelka w czytelny sposób pokazuje skład suplementów. Dzięki Tobie właśnie wymieniłam swój dotychczasowy suplement na Doppelherz active mama premium. Dziękuję :)

    • franca33

      Drogi… w tej cenie można wybrać lepiej. Bo najbardziej liczy się skład owszem ale przyswajalność składników jest bardzo istotna…

      • konwalka0

        Wydaje mi się, że nie ma co przepłacać, a wybrać tańszy, a równie dobry i z samymi potrzebnymi składnikami :)

        • franca33

          Pregna np. – cenowo lepiej, w składzie też lepiej. no i jest w każdej aptece a nie wybranych czy sieciowych.

          • doris9

            ja gdzieś słyszałam, że pregnę to nawet w rossmanie można dostać :)

          • Hanna Ptak

            masz rację, znalazłam w rossmanie, ale brałaś tą pregnę, albo znasz kogoś kto brał?

          • doris9

            brałam i dalej biorę :) spodziewasz się dzidziusia czy planujesz?

          • Hanna Ptak

            spodziewam i dlatego ciągle szukam i pytam bo nie chciałabym testować na sobie suplementów tylko chcę brać coś co dziewczyny sprawdziły i są zadowolone, dobrze się czuły i miłay dobre wyniki

          • Joanna Łaz

            to jeszcze nic nie bierzesz??? czas leci

          • Hanna Ptak

            brałam witaminy, ale nie pasowały mi

          • Ania DD

            Ja po niektórych innych lekach, czy suplementach nie czułam różnicy. Miałam wrażenie, że “przelatują ” przeze mnie nie wchałaniac się. przy stosowaniu pregny tak nie mam , czuję róznicę

          • franca33

            Ja też brałam. Przy naprawdę zdrowej diecie i racjonalnemu żywieniu nie miałam szans dostarczyć do organizmu wszystkiego, co konieczne… głównie przez mdłości :)

          • Hanna Ptak

            no fajny masz nic nie ma co hahhaha na mdłości żułam gumy imbirowe a one maja dodatkowo magnez i wit B6 to też mi pomagało rano dźwigać głowę bo ciągle zmęczona byłam

          • Joanna Łaz

            jak guma ma magnez i wit b6 to ma to sens, a czuc ten smak imbiru??

          • Hanna Ptak

            odrobinę, ale naprawdę przyjemna w smaku, ale czytam tutaj, że jest też pregna plus na uzupełnienie witamin i minerałów i tak się wtrącam z pytaniami

          • Joanna Łaz

            co zjadłaś lądowało w wc? no tak nawet jeżeli zjadłaś mega zdrowo to na nic to było

          • Joanna Łaz

            to prawda, ja widziałam. Choć jak już jestem na mieście to czy to apteka , czy rossman to już mniejsza

          • Danuta Marec

            w aptece chyba taniej. Ale pregna jest stosunkowo tania porównując z innymi suplami więc pewnie też jest tanio

          • Ania DD

            Zależy gdzie . Ważne ,że jest dostępna

          • doris9

            pregna ogółem jest tania, ale tak jak ania pisze wszystko zależy od apteki/sklepu. jeśli każda złotówka się dla nas liczy to można pochodzić i porównać ceny :)

          • Ania DD

            w tym stanie to raczej niekoniecznie, biorąc dodatkowo pod uwagę świąteczny szał na ulicach ,czy galeriach.

          • Joanna Łaz

            fakt, w takim sensie masz racje, w aptece będzie tańsza

          • Hanna Ptak

            rozumiem, że w takim razie, ze bez recepty, a którą Pregnę polecasz?

          • Joanna Łaz

            oh! i dzięki Bogu,że bez recepty, no nie zdzierżyłabym ,żeby biegać po recepta na to

          • franca33

            recepta nie jest potrzebna, natomiast konsultowałam zawsze z lekarzem – polecam robić to samo. Mojego zapytałam czy akurat ten suplement będzie dobry dla mnie, potwierdził.

          • Ania DD

            To prawda, każda z nas jest inna i co innego , lub w innych ilościach nam potrzeba. W ciąży warto pytać lekarza co on o tym myśli.

          • doris9

            zapytanie lekarza to moim zdaniem podstawa. nie warto robić czegoś tylko dlatego, że ktoś tak robił, ale opinii warto zasięgnąć :)

  • franca33

    to, że mają dużo nie znaczy, że w odpowiedniej formie. najwyższa biodostępność jest jak są w formie trójglicerydowej.

    • konwalka0

      niektóre suplementy mają w sobie DUŻO żelaza, a dużo nie zawsze znaczy dobrze, w tym wypadku prowadzą do zaparć :/

      • franca33

        mogą też mieć dużo selenu, cholinę czy inne niepotrzebne rzeczy. zazwyczaj to chwyt reklamowy, niegroźny.

        • doris9

          niby niegroźny, ale jednak z selenem to nic nie wiadomo.

          • franca33

            ale dlaczego nie wiadomo? w odpowiednich dawkach jest wskazany i potrzebny, niedobór tak jak nadmiar jest szkodliwy. Ale to w mocno skrajnych sytuacjach. Nie ma się co bać suplementów, należy tylko mądrze wybrać.