Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Olej lniany – właściwości i zastosowanie

olej lniany

Olej lniany to złocisty tłuszcz o wielu unikatowych właściwościach i bardzo szerokiej gamie zastosowania. Zawiera on nawet 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są odpowiedzialne za prawidłową prace m.in. układu krążenia i układu immunologicznego, a także dbają o odpowiedni poziom cholesterolu. Mają one ponadto pozytywny wpływ na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Do tego zawiera on idealną proporcję kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, co sprawia że jest on prawdziwą skarbnicą zdrowia!

Olej lniany powinien być stałym elementem naszej codziennej diety. Włączenie do na stałe do codziennej diety zapewni nam prawidłową pracę układu krążenia (zapobiega chorobom serca i miażdżycy), układu nerwowego (zapobiega stanom lękowym i depresji) oraz ureguluje prace gospodarki hormonalnej, co jest szczególnie istotne dla kobiet – wpływa korzystnie na cykl miesiączkowy oraz łagodzi objawy menopauzy.

Jak każdy inny olej możemy go stosować zewnętrznie – do pielęgnacji ciała. Świetnie sprawdzi się u osób z chorobami skórnymi w tym atopowym zapaleniem skóry, świądem i łuszczycą. Zmiękczy również szorstką i suchą skórę. Można nim olejować włosy, przyspieszając w ten sposób ich wzrost i nadając im blasku oraz stosować go do pielęgnacji twarzy – widocznie koi i uelastycznia skórę, leczy stany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych, działa przeciwzmarszczkowo, a także normalizuje cerę, zapobiegając jej przetłuszczaniu. Przyniesie ukojenie dla ceru suchej i bardzo suchej.

Olej powinien być sprzedawany w ciemnej, szklanej butelce, która chroni przed działaniem światła zapobiegając jej utlenianiu. Po otwarciu należy go przechowywać w lodówce, nie dłużej niż 3-5 tygodni. Zwracajcie uwagę czy również w sklepie/aptece został Wam on sprzedany prosto z lodówki (zachowa on dzięki temu więcej swoich właściwości).

Kupując olej lniany dobrze jest przyjrzeć się też czy na etykiecie nie ma nigdzie dopisku niskolinolenowy. Jeśli znajdziecie takie określenie – odłóżcie czym prędzej olej na półkę, ponieważ jego producent dokonał niekorzystnej (dla właściwości zdrowotnych) zamiany części kwasu linolenowego na kwas linolowy, co ma na celu polepszenia warunków jego przechowywania kosztem zachowania właściwych proporcji obu tych kwasów w składzie oleju. Ważne, żeby olej był tłoczony na zimno i miał w składzie min. 50% omega-3.

Za olej lniany zapłacimy ok. 13-15zł za 250ml i ok. 20-22zł za 500ml. Teoretycznie bardziej opłaca się kupić większą butelkę, jednak w przypadku tego oleju dużo lepiej jest zdecydować się na mniejszą pojemność (chyba, że ktoś poza Wami będzie również z niego korzystał). Dzięki temu nasz olej będzie zawsze świeży i nie straci on swoich niezwykle cennych właściwości zdrowotnych.

Zaleca się spożywanie 2-4 łyżek oleju lnianego dziennie przez osoby dorosłe, najlepiej z posiłkiem. Można więc polać nim sałatkę, dodać go do koktajlu (ja tak często przemycam olej Mężowi :D) lub po protu wypić go prosto z łyżki w trakcie posiłku lub tuż po nim. Pamiętajcie, że olej ten powinno się wyłącznie spożywać na zimno!

Podziel się:
Dodano: 15-05-2016
W kategorii: Zdrowie i uroda
  • http://fitnaobcasach.pl/ Magdalena Półtorak

    Ja jednak preferuję len mielony, jest mi go łatwiej włączyć w jadłospis :)