Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Słowniczek biegacza: podstawowe pojęcia

slowniczek-biegacza-podstawowe-pojecia

Gdy jest się zielonym w biegowej materii i sięga się po raz pierwszy po plan treningowy można czuć się zagubionym. Większośc planów to tabele pełne cyferke i dziwnych oznaczeń, które na pierwszy rzut oka nic nie mówią. Dziś przygotowałam dla Was mały słowniczek biegacza, w którym wyjaśnię Wam po krótce co oznaczają skróty i symbole, które znaleźc możecie w planach treningowych.

BC1 (bieg ciągły o podstawowym zakresie intensywności) – wolby bieg (nieco szybszy niż trucht), często określany biegiem o tempie konwersacyjnym ze względu na mozliwość prowadzenia swobodnej rozmowy podczas biegu. Tętno podczas BC1 kształtuje się na poziomie ok. 65-79% HRmax (ok. 7 min/km) .

BC2 – bieg ciągły o dużej intensywności – biegu w średnim tempie (umiarkowanie szybki, ni bardzo męczący). Rozmowa podczas biegu jest jeszcze możliwa, jednak jest to znacznie trudniejsze niż przy BC1. Tętno podczas BC2 kształtuje się na poziomie ok. 75-85% HRmax (ok. 5-6 min/km ).

BC3 – bieg ciągły o bardzo dużej intensywność – szybki bieg na długim odcinku. Podczas tego biegu swobodna rozmowa jest niemożliwa, pojawia się zadyszka. Tętno podczas BC3 kształtuje się na poziomie ok. 85-95% HRmax.

HRmax – tętno maksymalne – najwyższa liczba uderzeń serca na minutę. Istnieją wzory na wyliczenie HRmax (pisałam o tym tutaj), jednak są to tylko przybliżone wartości. Aby obliczyć prawidłowo HRmax dla biegacza należy przeprowadzić indywidualną próbę wysiłkową. Dlaczego? Opdowiedź na to pytanie znajdziecie na poniższym obrazku.

slownik-biegacza-HRmax

WB – Wycieczka Biegowa – długie, łagodne rozbieganie, trwające min. 60 minut, budujące ogólną wytrzymałość biegacza a także wzmacniają jego determinację i siłe psychiczną.

CR (Cross) – trening polegający na ciągłym biegu na długim odcinku po nierównym terenie, co w praktyce oznacza naprzemienny bieg pod górkę i z górki (czasem pojawiają się płaskie odcicnki). Wzmacnia siłe nóg a także – ze zwględu na urozmaicenie terenu – doskonali technikę biegu.

P – Przebieżka – trening polegający na bieganiu krótkich odcinków (80-300m) w szybkim tempie. Podczas przebieżki zwraca sie uwagę na tempo (przebieżka szybkościowa) lub na utrzymanie poprawnej sylwetki, dpowiedniego kroku i rytmu biegowego (przebieżka techniczna). Zazwyczaj robi się ich kilka podczas treningu, przedzielając je odcinkami pokonywnaymi marszem lub truchtem.

Podbiegi – trening, w trakcie którego pokonujemy krótsze lub dłuższe odcinki biegnąc pod górkę. Podbiegi to najczęściej pojedyncze pochyłe odcinki pokonywane biegiem oddzielone od siebie powolnym marszem lub truchtem w dół.

To podstawowe skróty i pojęcia, które powinno się znać sięgając po gotowe programy treningowe dla początkujących biegaczy. Operowanie tymi nazwami pozwala również (w późniejszym czasie) na przejrzyste zapisywanie własnych treningów.

Podziel się:
Dodano: 12-05-2014
W kategorii: Sport
Tagi: ,
  • http://tylkodukan.pl/ Robin

    Bardzo ciekawy wpis. Merytoryczny i wartościowy! Ogólnie fajny blog. Pozdrawiam :)