Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Piłka fitness (swiss ball) – jaką wybrać?

swissball-jakwybrac

Piłka gimnastyczna (swiss ball) to zdecydowanie jeden z tych ‘sprzętów’, w które warto się zaopatrzyć ćwicząc w domu (również jeśli jest to trening siłowy!). Pozwala ona na ćwiczenie każdej partii mięśniowej,jest niezwykle uniwersalna. Dzięki niej w krótkim czasie możemy poprawić swoją równowagę (wynika to z tego, że piłka sama w sobie nie jest statyczna, tj. porusza się i odkształca wraz z naciskiem na nią). Dziś podpowiem Wam czym się kierować przy jej wyborze, żeby trening z nią był bezpieczny i efektywny.

Odpowiednie dostosowanie wielkości piłki do naszego wzrostu nie tylko znacząco ułatwia ćwiczenia, ale też zapewnia ich prawidłowe wykonywanie. Piłka gimnastyczna dostępna jest w kilku rozmiarach:
- dla osób o wzroście 150-165cm odpowiednia będzie piłka o śr.55cm
- dla osób o wzroście 165-175cm odpowiednia będzie piłka o śr.65cm
- dla osób o wzroście 175-185cm odpowiednia będzie piłka o śr.75cm
- dla osób o wzroście powyżej 185cm odpowiednia będzie piłka o śr.85cm

Powyższe przedziały są oczywiście umowne i może się okazać, że wskazywana przez nie odpowiednia dla Was wielkość piłki nie będzie dawała Wam komfortu ćwiczeń. Dlatego też przed zakupem piłki – jeśli to możliwe – usiądź na niej, wyprostuj plecy, ugnij kolana (usiądź jak na krześle) i sprawdź, czy pod Twoimi kolanami zachowany jest kąt prosty. Jeśli tak – piłka jest dla Ciebie odpowiednia. Jeżeli zamawiasz piłkę przez internet, kieruj się przedziałami, o których napisałam wcześniej. Gdy dostaniesz piłkę, od razu sprawdź czy siedząc na niej prosto zachowujesz pod kolanami kąt prosty (gdyby tak nie było, możesz szybko skorzystać z prawa zwrotu lub wymiany jej na większą).

pilka gimnastyczna-rozmiar

Piłki gimnastyczne wykonywane są z elastycznego i trwałego materiału, dzięki czemu nie pękają podczas ćwiczeń (bez problemu wytrzymają 200kg obciążenia). Sprzedawane są zazwyczaj nienapompowane, zapakowane w małe pudełeczko. Jeżeli to możliwe, jeszcze w sklepie, obejrzyj dokładnie piłkę. Sprawdź, czy nie jest pęknięta, przecięta lub czy nie ma jakiegoś innego mechanicznego uszkodzenia. Zwróć również uwagę na jakość i precyzję jej wykonania.

Przyjrzyj się strukturze piłki, którą chcesz kupić. W sklepach dostępne są piłki: gładkie, pokryte wypustkami w całości i piłki dwustronne, których jedna połowa jest gładka, a druga pokryta wypustkami. Piłka pokryta w całości wypustkami nie jest wg mnie komfortowa. Tę dwustronną można z kolei obrócić wypustkami do podłogi, dzięki czemu nie czujemy wypustek a piłka jest bardziej stabilna niż ta, która jest całkowicie gładka. Obecnie posiadam gładką piłkę i jestem z niej bardzo zadowolona.

swissball-jakwybrac2

Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad kupnem piłki gimnastycznej, nie wahaj się już dłużej! Pomoże Ci nona ie tylko wyrzeźbić ciało, ale też je wzmocni i poprawi Twoją koordynację ruchową. Jej zakup może okazać się przełomem w Twoim programie treningowym!

Podziel się:
Dodano: 17-06-2014