Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

BCAA – po co i dla kogo?

aminokwasy rozgalezione BCAA

Aminokwasy są substancją budulcową białek wszystkich organizmów żywych. Mogą mieć one pochodzenie naturalne lub syntetyczne, przy czym wśród naturalnych wyróżniamy dodatkowo aminokwasy endogenne (organizm sam je syntezuje) i egzogenne (dostarczamy je z pożywienia). Wśród aminokwasów egzogennych znajdują się m.in. trzy aminokwasy biogenne (białkowe) zwane BCAA, tj. izoleucyna, leucyna i walina.

Nie będę się zagłębiać w chemiczne opisy budowy BCAA, skupię się na tym co wynika z ich unikalnej budowy. BCAA działają antykatabolicznie (zapobiegają ich rozpadowi) i anabolicznie (wspomagają wzrost) na mięśnie oraz znacząco poprawiają proces ich regeneracji. Zmniejszają one też uczucie zmęczenia (nie tylko mięśni, ale i całego organizmu), ponieważ obniżają poziom tryptofanu we krwi, a co za tym idzie również poziom serotoniny, która jest odpowiedzialna za uczucie zmęczenia. Ponadto leucyna sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ wpływa na ona utrzymanie stałego, wysokiego poziomu leptyny, która przyspiesza procesy metaboliczne w naszym organizmie, a więc ma korzystny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej.

BCAA jest stosowane najczęściej w okresie około treningowym. Jeżeli ćwiczymy siłowo to powinniśmy je przyjmować w szczególności przed dużym wysiłkiem (wykorzystujemy w ten sposób ich antykataboliczne właściwości) oraz w trakcie treningu. Po treningu, gdy zależy nam głównie na syntezie białka (nie dotyczy to sportów wytrzymałościowych), zaleca się zrezygnowanie z aminokwasów rozgałęzionych. Niektórzy przyjmują BCAA również rano, aby wspomóc utratę tkanki tłuszczowej na rzecz ochrony tkanki mięśniowej.

Przy wyborze konkretnego suplementu warto przyjrzeć się jego składowi. Tańsze produkty często zawierają niepotrzebne wypełniacze, które obniżają rzeczywistą wartość suplementu na rzecz niskiej ceny. Lepiej dołożyć trochę więcej i mieć preparat z większą ilością aminokwasów oraz bez zbędnych dodatków. Ponadto warto zwrócić uwagę na proporcję leucyny, izoleucyny i waliny, która powinna wynosić w danych preparacie 2:1:1.

BCAA porownanie

Porównanie pochodzi ze strony http://blogkulturystyczny.blogspot.com/

Jeśli chodzi o dawkowanie to powinno ono być dostosowane do indywidualnych predyspozycji, stosowanej diety oraz planu treningowego i intensywności treningów. Co do zasady, zaleca się przyjmowanie 1-2g BCAA na każde 10kg masy ciała, przy czym badania udowodniły, że kontrolowana podaż większej ilości BCAA w przypadku niektórych osób może mieć istotny wpływ na wzrost syntezy białka w organizmie.

Jeżeli trenujesz intensywnie oraz odczuwasz zmęczenie mięśni, możesz spróbować włączyć większą ilość aminokwasów rozgałęzionych do swojej codziennej suplementacji. Pamiętaj jednak, że możesz je dostarczyć również z pożywieniem. Indyk, wołowina, białka jaj czy orzechy są świetnym źródłem BCAA. Zamiast wypijać porcję rozpuszczonego suplementu możesz więc zjeść pełnowartościowy, bogaty w białko posiłek a uzyskasz podobny efekt za mniejsze pieniądze i z bardziej naturalnych źródeł.

Podziel się:
Dodano: 29-07-2015
W kategorii: Sport