Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Spirulina – śmierdząca alga o cudownych właściwościach

spirulina-magiczna alga (3)

Gdy robiłam wczoraj porządki w swojej szafce ze zdrową żywnością dokonałam kilku odkryć. Znalazłam między innymi zapomnianą już kozieradkę (chyba znów zacznę robić z niej wcierki na porost włosów), orzechy włoskie oraz rozpoczętą saszetkę spiruliny, którą otrzymałam w ostatniej przesyłce od firmy Skworcu. Postanowiłam wykorzystać pozostałą spirulinę oraz napisać Wam trochę o jej właściwościach.

Spirulina to dość nietypowy produkt. Dla wielu osób ta alga jest wciąż nieznana i tajemnicza, tymczasem to prawdziwe superfood! Uwierzycie, że zawiera w swoim składzie aż 65% białka, podczas gdy mięso czy soja – najczęściej spożywane źródła białka – mają go prawie o połowę mniej? A to tylko kropla w morzu cudownych właściwości spiruliny.

Pierwsze co zauważamy patrząc na spirulinę to jej intensywny, ciemnozielony kolor. Zawdzięcza go ona trzem barwnikom: chlorofilowi, który pozytywnie wpływa na florę bakteryjną naszego układu pokarmowego i wspomaga procesy krwiotwórcze, fitocyjaninie, która odgrywa istotną rolę w procesie odnowy krwi oraz wszystkim znany beta-karotenowi, którego w spirulinie jest aż 10 razy więcej niż w marchwi!

spirulina-magiczna alga (4)

Spirulina zawiera witaminy z grupy B oraz takie witaminy jak: A (1 łyżeczka spiruliny – tj. 5g – to ponad 95% dziennego zapotrzebowania na wit. A!) , D, E i K. Jest również bogata w łatwo przyswajalne żelazo, wapń, potas oraz selen. Jej ścianki nie są zbudowane z celulozy i to właśnie to sprawia, że składniki zawarte w spirulinie przyswajają się znacznie lepiej niż te zawarte w białku zwierzęcym czy innych białkach roślinnych.

Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym polecana jest szczególnie:
- sportowcom i osobom przechodzącym rekonwalescencję (wzmacnia organizm i poprawia jego wydolność)
- osobom cierpiącym na anemię (sprzyja produkcji czerwonych krwinek)
- osobom będącym na diecie (wspomaga metabolizm, oczyszcza organizm)
- diabetykom (obniża poziom cukru we krwi)
- osobom cierpiącym na nadciśnienie (obniża ciśnienie tętnicze)

Spirulinę można kupić – obecnie chyba tylko w sklepach ze zdrową żywnością i w internecie, nigdzie indziej jej nie spotkałam – w dwóch postaciach: proszku (najczęściej spotykana) lub tabletek. Sproszkowana spirulina świetnie nadaje się jako dodatek do koktajli czy placków. Zalecana dawka to ok.1-2 łyżeczki dziennie. Spożycie większej ilości mógłby utrudniać jej dość specyficzny, lekko cierpki i ‘glonowy’ smak. Wg mnie łyżeczka do koktajlu to porcja w sam raz – jest wprawdzie mocno wyczuwalna, ale nie tłumi smaku owoców.

spirulina-magiczna alga (6)

Do tej pory spirulina pojawiała się u mnie tylko jako dodatek do koktajli i chyba przy tej formie pozostanę. Może ktoś z Was dodawał ją do omletów lub placków?

Podziel się:
Dodano: 29-06-2014
  • Aleksandra

    Ile mniej więcej wynosi dawka dzienna w gramach? Posiadam tabletki i chciałabym sobie to jakoś rozplanować