Dostaję mnóstwo pytań o to, którą odżywkę białkową polecam i jakie smaki wg mnie są najlepsze. Zazwyczaj odpowiadam Wam, że jestem wierna odżywkom firmy KFD (super jakość w przystępnej cenie) i te odżywki właśnie polecam. Ale przecież oprócz odżywek WPC są jeszcze inne rodzaje białka, które stosuje się w odmienny sposób ze względu na ich indywidualne cechy. Dziś napiszę krótko o tym, jakie rodzaje białka możecie kupić w sklepach z suplementami i jak je stosować, żeby wykorzystać ich potencjał.
Głównym zadaniem odżywki białkowej jest uzupełnienie podaży białka w naszej diecie, zwłaszcza tuż po treningu, kiedy powinniśmy szybko dostarczyć organizmowi niezbędnych aminokwasów. Odżywka białkowa jest więc świetnym rozwiązaniem, gdy nie mamy czasu na zjedzenie normalnego posiłku, a także gdy z rożnych przyczyn nie udało nam się “dobić” do odpowiedniej dziennej podaży białka. Dodatkowo białko przyspiesza proces regeneracji mięśni oraz, ze względu na bycie najbardziej termogennym składnikiem pokarmowym, przyspiesza przemianę materii.
Dostępne na rynku odzywki białkowe można podzielić na kilka sposobów. Dla nas najistotniejszy będzie podział wg kryterium czasu wchłaniania. I tak też zgodnie z tym kryterium możemy wyróżnić białko:
- szybko wchłanialne – koncentrat, izolat i hydrolizat czyli białko serwatkowe (z ang. whey protein) – stosujemy, gdy zależy nam na szybkim wchłonięciu się białka, czyli w szczególności po treningu oraz rano (dodajemy odżywkę np. do owsianki czy jogurtu, żeby zahamować katabolizm nocny)
Koncentraty są najtańsze, zawierają 5-15g węglowodanów na 100g suchego produktu (ma to wpływ na ich lepszy smak). Izolaty zawierają znacznie mniej węglowodanów (do 5g na 100g), ale ich cena jest nieco wyższa. Hydralizaty to najdroższe białko z tej grupy.
- wolno wchłanialne - kazeina, białko sojowe, albumina – stosujemy je, gdy zależy nam na tym, żeby białko powoli i stopniowo wchłaniało się do organizmu, w szczególności przed snem (zmniejszamy w ten sposób katabolizm nocny) oraz między posiłkami.
Jak widzicie, te dwie grupy białek znacząco się od siebie różnią. Jakie więc białko wybrać? Wszystko zależy od tego, w jakim celu chcesz je stosować. Jeśli chcesz używać je, podobnie jak większość osób, w formie koktajlu potreningowego lub dodając do śniadania, najlepszy będzie dla Ciebie koncentrat lub izolat (celowo nie wspominam o hydrolizacie, gdyż w porównaniu z pozostałymi dwoma białkami jest drogi). Jeśli jednak chcesz stosować je na noc, znacznie lepszym wyborem będzie kazeina.
Ja obecnie posiadam zarówno koncentrat, jak i kazeinę. Zdecydowanie częściej sięgam po koncentrat (z ryżem lub waflami ryżowymi stanowi szybki posiłek potreningowy, świetnie nadaje się też do owsianki), ale zdarza mi się, że wieczorem przygotowuję sobie kazeinę. Jeżeli nie masz możliwości kupienia dwóch różnych odżywek, zdecyduj się na którąś z grupy tych szybko wchłanialnych, na pewno lepiej ją wykorzystasz.