Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Domowa spiżarnia cz. 1 – przetwory warzywne

przetwory z warzyw

Lato to najlepszy czas na robienie przetworów. Warzywa dojrzewające na słońcu są pełne smaku i witamin, które warto zamknąć w słoikach, by móc cieszyć się ich smakiem również zimą. Mam dla Was kilka moich sprawdzonych przepisów na przetwory, które robię co roku i które najbardziej smakują mi i moim domownikom. Większość z nich to tradycyjne przepisy (w niektórych z nich znajdziecie cukier w zalewie), ale taka wersja jest właśnie według mnie najsmaczniejsza i nie mam zamiaru kombinować ze sprawdzoną recepturą. Wy oczywiście możecie wprowadzać swoje modyfikacje.

Ogórki curry

Składniki (ok.4 litrowe słoiki):
- 3kg ogórków gruntowych
- 1l wody
- 200ml octu 10%
- 150g cukru
- czubata łyżka soli
- 2 łyżeczki curry
- pół łyżeczki kurkumy
- gorczyca, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty

Ogórki myjemy, obieramy ze skórki i kroimy na ćwiartki. Przygotowujemy zalewę zagotowując wodę z octem, cukrem, solą, curry i kurkumą. Na dno każdego słoika wsypujemy: 2 liście laurowe, 5 ziarenek pieprzu, 4 ziarenka ziela angielskiego i łyżeczkę gorczycy. W słoikach układamy ciasno ogórki, a następnie zalewamy ciepłą jeszcze zalewą, mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia.

ogorki kiszone

Ogórki kiszone

Składniki (ok. 6 litrowych słoik):
- 3kg ogórków gruntowych
- pęk kopru włoskiego
- duża laska chrzanu pokrojona w słupki
- główka czosnku
- 5l wody
- 6 czubatych łyżek niejodowanej soli kamiennej
- opcjonalnie: po kilka ziaren pieprzu i pół łyżeczki białej gorczycy na słoik

Ogórki moczymy w wodzie a potem dokładnie oczyszczamy z ewentualnych zabrudzeń. W garnku zagotowujemy wodę z solą i odstawiamy żeby ostygła. Na dno każdego ze słoików wkładamy czosnek (ząbek/półtora), kawałek chrzanu, kopru oraz ewentualnie wsypujemy pieprz i gorczycę. W słoiki układamy ciasno ogórki, a następnie na wierzch każdego ze słoików wkładamy po jednym baldachimie kopru włoskiego. Zalewamy ogórki ciepłą zalewą tak, by woda przykryła całe ogórki. Mocno zakręcamy każdy ze słoików, układamy je wieczkiem do dołu na ściereczce i tak zostawiamy do ostudzenia (najlepiej na całą noc). Tak przygotowane ogórki odstawiamy w kuchni (nie na słońcu) na 2-3 dni, a potem wynosimy je do chłodnego i ciemnego pomieszczenia (najlepiej do piwnicy).

Cukinia curry

Składniki (ok. 5 litrowych słoików):
- 2,5 kg cukinii (najlepiej wybrać te cieńsze)
- 2 cebule
- liście białego selera
- 1,75l wody
- 375ml octu 10%
- 1,5 szklanki cukru
- czubata łyżka curry
- 1,5 łyżki soli
- gorczyca (kilka ziarenek na każdy słoik)

Cukinię myjemy, usuwamy końcówki, a następnie kroimy w plastry (jeśli cukinia jest większa, można w pół-plastry), cebulę kroimy w piórka. Przygotowujemy zalewą zagotowując wodę z octem, cukrem, solą i curry. Na dno każdego słoika wkładamy cebulę i wsypujemy gorczycę. Do słoików wkładamy pokrojoną wcześniej cukinię, a na wierzchu układamy kilka liści selera. Każdy słoik zalewamy ciepłą jeszcze zalewą, mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia.

salatka z cukini

Sałatka z cukinii

Składniki (ok. 3 litrowe słoiki):
- 1,5kg cukinii
- 0,5kg marchewki
- 4 cebule
- 1,2l wody
- 250ml octu
- szklanka cukru
- garść soli
- pieprz, ziele angielskie, liść laurowy

Cukinie myjemy, ścieramy na grubych oczkach tarki, cebulę kroimy w piórka, a następnie oba warzywa wkładamy do dużej miski, zasypujemy solą i odstawiamy. W międzyczasie obieramy marchewkę i ścieramy ją na grubych oczkach. Po 2 godzinach odciskamy cukinię i cebulę, żeby pozbyć się puszczonej przez nie wody. Do garnka wlewamy wodę i ocet, wsypujemy cukier, a potem całość zagotowujemy. Do gotowej zalewy dodajemy marchewkę i gotujemy kolejne 10 minut na małym gazie, a następnie dodajemy resztę warzyw i gotujemy całość jeszcze 5 minut. Na dno każdego słoika wsypujemy: liść laurowy, 2 ziarna pieprzu i 2 ziarna ziela angielskiego. Wciąż gorące warzywa przekładamy do przygotowanych wcześniej słoików, mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia.

Papryka w miodzie

Składniki (ok. 5 litrowych słoików):
- 3kg czerwonej papryki
- 250ml octu 10%
- 1,25l wody
- 2 łyżki soli
- 2 łyżki miodu
- 1,5 szklanki cukru
- 10 łyżeczek dowolnego oleju

Paprykę myjemy, oczyszczamy z gniazd nasiennych, kroimy w tzw. ząbki (w długie paski), a następnie ciasno układamy w słoikach. Resztę składników zagotowujemy. Gorącą zalewą zalewamy słoiki, mocno zakręcamy, odwracamy wieczkiem do dołu i pozostawiamy tak na ściereczce do całkowitego ostygnięcia. Gotowe słoiki wynosimy do piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia.


Przed wkładaniem przetworów do słoików zawsze dokładnie je myję, suszę i wyparzam (wkładam na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 130°C). Gdy słoiki są już gotowe i zakręcone ponownie wkładam je do piekarnika (ta sama temperatura i czas) żeby je zapasteryzować. Po tym czasie obracam je wieczkiem do dołu i pozostawiam na ściereczce do ostygnięcia. Można pominąć pasteryzację, jeżeli słoiki są mocno i szczelnie zamknięte, ale ja zawsze dodatkowo (na wszelkie wypadek) krótko je pasteryzuję w piekarniku. Gdy słoiki ostygną, przenoszę je do piwnicy.

Podziel się:
Dodano: 13-07-2015
W kategorii: Odżywianie
Tagi: ,