Od dłuższego czasu dostaję od Was mnóstwo pytań dotyczących tego, co jem na redukcji i czy mam jakieś sprawdzone przepisy na szybkie, redukcyjne obiady. Wychodząc Wam na przeciw stworzyłam spis obiadów, które jadłam w styczniu na redukcji. To propozycje, które najbardziej przypadły mi do gustu i które nie wymagają dużego nakładu czasu ani pieniędzy. Sposób przygotowania podam orientacyjny, bo zazwyczaj robię wszystko na oko – to raz, a dwa – każdy z nas ma inną gramaturę posiłków. Mam nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie albo, że moje propozycje zainspirują Was do stworzenia nowych, ciekawych przepisów obiadowych.
1. Pęczak z kurczakiem, porem i papryką – na 3 porcje użyłam pół pora i całą paprykę – mięso kroimy w cienkie paski, przyprawiamy solą i słodką papryką, a następnie smażymy. Gdy mięso będzie usmażone, wrzucamy na patelnię pora pokrojonego w półplasterki i paprykę pokrojoną w cienkie paseczki, wszystko razem dusimy ok. 10 minut, podlewając delikatnie bulionem warzywnym lub wodą. Na koniec dodajemy wcześniej ugotowany pęczak i wszystko mieszamy. Doprawiamy do smaku.
2. Makaron z kurczakiem, szpinakiem i sosem pomidorowym – kurczaka kroimy w cienkie paski, przyprawiamy granulowanym czosnkiem, solą i pieprzem, a następnie smażymy. Gdy mięso będzie usmażone, wrzucamy na patelnię świeże liście szpinaku (na 3 porcje użyłam 3 sporych garści). Dusimy aż szpinak zrobi się miękki. Podajemy z sosem pomidorowym (zmiksowane pomidory z puszki lub gotowy przecier).
3. Kurczak po chińsku - kurczaka kroimy w cienkie paski, przyprawiamy solą i curry, a następnie smażymy. Gdy mięso będzie usmażone, wrzucamy na patelnię mrożoną chińską mieszankę warzyw (całe opakowanie starcza na 3-4 porcje). Całość podlewamy odrobiną wody i dusimy ok. 10 minut aż warzywa będą miękkie. Na koniec doprawiamy całość curry (można tez dodać imbir). Podajemy z ryżem.
4. Sałatka z makaronem i kurczakiem – kurczaka kroimy w kostkę, przyprawiamy ulubionymi przyprawami (ja najbardziej lubię przyprawę gyros) i smażymy. Do miski wrzucamy: ugotowany wcześniej makaron (najlepiej rurki lub świderki), 2 garście miksu sałat, pokrojonego pomidora, kilka plasterków ogórka, połowę małej papryki pokrojonej w paseczki i usmażone wcześniej mięso. Całość polewamy łyżką oliwy z oliwek, doprawiamy i dokładnie mieszamy.
5. Chilli con carne – na patelni podsmażamy drobno posiekaną cebulkę i 2 ząbki czosnku. Gdy czosnek się zrumieni, wyciągamy go z patelni i dodajemy mięso mielone. Przyprawiamy solą, pieprzem, ostrą i słodką papryką, a następnie podsmażamy całość aż mięso będzie usmażone i zacznie się rozpadać. Całość zalewamy zmiksowanymi pomidorami, dodajemy czerwoną fasolę (można też wrzucić kukurydzę). Jeśli trzeba, doprawiamy do smaku. Podajemy z ryżem lub makaronem.
6. Pieczony indyk – filet z indyka marynujemy (2 łyżki octu balsamicznego, sok z połowy cytryny, 10 ziarenek kolendry, 3 ziela angielskie, tymianek, 3 ząbki czosnku, 4 listki laurowe, ostra i słodka papryka, pieprz, sól – wszystko łączymy ze sobą w moździerzu) i odstawiamy do lodówki na cała noc. Zamarynowany filet wkładamy do rękawa do pieczenia i układamy w brytfance lub naczyniu żaroodpornym. Pieczemy 45-50 minut w 180°C. Najbardziej lubię jeść go z kaszą gryczaną i ogórkami konserwowymi.
7. Sałatka z kurczakiem, ciecierzycą i nerkowcami – kurczaka kroimy w kostkę, przyprawiamy ulubionymi przyprawami i smażymy lub grillujemy. Do miski wrzucamy: surowe różyczki brokuła, świeże liście szpinaku, paprykę pokrojoną w kostkę, 2 łyżki ciecierzycy w puszki, nerkowce. Całość polewamy dressingiem z oliwy z oliwek, musztardy dijon i miodu. U mnie w miseczce znalazły się też nasiona fasoli.
Wszystkie moje posiłki są szybkie w przygotowaniu i nie wymagają dużego nakładu pieniężnego. Są urozmaicone i zbilansowane, a jednocześnie przygotowane z łatwo dostępnych w każdym markecie produktów. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie lub chociaż zainspirujecie się, żeby stworzyć smaczny i zdrowy obiadu.
Pingback: Białko w roli głównej - zbieramy linki - Dbam o cud.