Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Amore pomidore

\

pomidorki

Jabłka złota – bo tak mówiono o pomidorach – pochodzą z Ameryki Południowej. Początkowo uznane za trujące, po latach dano im drugą szansę i szybko zawładnęły kuchnią na całym świecie! I nie ma się co dziwić, bo oprócz aromatycznego zapachu i świeżego smaku pomidory to źródło wielu cennych witamin.

Likopen zawarty w pomidorach chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. To właśnie ten antyutleniacz sprawia, że mają one taki piękny, czerwony kolor. Warto też wiedzieć, że zawartość likopenu w pomidorach zależy od ich odmiany i – przede wszystkim – stopnia dojrzałości. Im bardziej dojrzały pomidor – tym więcej likopenu zawiera. Dlatego powinniśmy sięgać po pomidory zwłaszcza latem. Związek ten jest bardzo odporny na temperaturę dzięki czemu nie musimy się bać że poddając pomidory obróbce termicznej pozbędziemy się zawartego w nich likopenu.

Pomidory są również doskonałym źródłem potasu, sodu czy fosforu. Dodatkowo są bogate w karoten, kwas foliowy, biotynę i szereg witamin: K, C, E i witaminy z grupy B. Regularnie spożywane pomidory dbają o kondycję naszego ciała – chronią przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek, rozświetlają cerę oraz obniżają ciśnienie tętnicze. Poza tym świetnie wpływają na naszą odporność.

pomidory-wartości

Pomidory często stosowane są podczas różnego rodzaju diet odchudzających ze względu na niewielką ilość kalorii i wysoką zawartość błonnika, który sprawia że znacznie dłużej towarzyszy nam uczucie sytości. Regularne spożywanie pomidorów (nie tylko na świeżo, ale też w postaci soków, zup itd.) przyspiesza metabolizm i pomaga oczyścić organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.

Rodzajów pomidorów jest bardzo dużo – śliwkowe, malinowe i gronowe … czerwone, czarne, żółte i pomarańczowe … Bez względu na ich kolor i kształt pamiętajmy o tym, by pochodziły z pewnego źródła – z ekologicznej uprawy , z pola gdzie nie były chemicznie nawożone a najlepiej – z naszego ogródka! Jeśli nie macie ogródka – wystarczy kilka doniczek na balkonie i parapaecie. Jeśli tylko macie taką możliwość – posadźcie kilka sadzonek , żeby móc zawsze cieszyć się doskonałym smakiem pomidora!

pomidorkizogrodka

Podziel się:
Dodano: 26-07-2013
W kategorii: Odżywianie