Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

Ektomorfik, mezomorfik i endomorfik, czyli słów kilka o typach budowy ciała

typybudowysylwetki

Mało kto wie czym jest samotyp. Jeszcze mniej ludzi zdaje sobie sprawę tego, że powinien być podstawą układania efektywnego treningu i odpowiednio zbilansowanej diety. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje samotypu- typu udowy ciała, są to: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. Czym się różnią i jakie są ich charakterystyczne cechy? O tym w dzisiejszym poście.

Ektomorfik jest osobą o drobnej budowie ciała i niskim poziomie tkanki tłuszczowej. Jest wysoki i szczuły, ma problem z rozbudowaniem tkanki mięśniowej a jego metabolizm przebiega bardzo szybko. Organizm ektomorfika bardzo szybko odbudowuje ubytki powstałe podczas treningu i potrzebuje dostarczenia znacznie większej ilości kalorii niż sam spala. Ektomorficy nie muszą się martwić nadwagą, ale będą mieli problem z rozbudowaniem mięśni. Mimo to powinni nad tym pracować, aby mięśnie były odpowiednio napięte, by utrzymać prawidłową postawę.

Dieta jest bardzo ważna w przypadku ektomorfika, który powinien jadać 4 obfite posiłki (bez podjadania w międzyczasie!), składające się w ok. 60% z węglowodanów , 30% białka i 10% tłuszczy.

Jeśli chodzi o ćwiczenia siłowe – ektomorfik powinien ćwiczyć max. 4 razy w tygodniu ( po 50-60 min), najlepiej aby robił to z użyciem wolnych ciężarów. Ważny jest też moment regeneracji po takim krótkim, ale intensywnym wysiłku. Ćwiczenia cardio ektomorfik powinien ograniczyć do minimum.

ektomorfik

EKTOMORFIK

Mezomorfik jest zazwyczaj średniego wzrostu i ma wymodelowaną, umięśnioną sylwetką. Jego stawy i kości są bardzo silne. Osoby o tym typie ciała nie mają zazwyczaj – a przynajmniej nie powinny mieć – problemów ze skokami wagi.

Wysoka wydolność i dość dobry metabolizm sprawiają, że mezomorfik jest urodzonym kandydatem na sportowca. Jego organizm dobrze reaguje na każdy rodzaj treningu, dlatego wystarczają mu krótkie treningi, po których następuje dłuższy moment regeneracji. Mimo predyspozycji do zachowywania proporcjonalnej, zdrowej sylwetki – dobrze pamiętać o urozmaiconej, zbilansowanej diecie.

mezomorfik

MEZOMORFIK

Endomorfik ma dość ciężką budowę ciała, jego kości są grube i rozłożyste. Ma spowolniony metabolizm, przez co zaniedbując dietę i odpowiednie treningi szybko może zwiększyć poziom tkanki tłuszczowej.

Dieta endomorfika powinna być niskokaloryczna, pozbawiona zbędnych węglowodanów i tłuszczy. Podstawowym składnikiem diety endomorfika powinno być chude białko.

Jeśli chodzi o ćwiczenia – najlepiej się sprawdzą programy zawierające dużą liczbę powtórzeń, gdzie serie przeplatane są krótkimi przerwami. Dobre będą też aeroby (np. jazda na rowerze, bieganie ).

mezomorfik

ENDOMORFIK

Trudno dziś o ‘czystych’ przedstawicieli wyżej wymienionych typów budowy. Większość osób łączy w sobie dwa typy, przy czym jeden wyraźnie dominuje. Warto poświęcić kilka chwil, by zapoznać się z charakterystyką i zaleceniami dotyczącymi poszczególnych samotypów. Może się okazać, że dotychczasowe problemy z wagą lub sylwetką wynikają właśnie z niedostosowania diety i treningu do naszych indywidualnych cech.

Podziel się:
Dodano: 30-07-2013
W kategorii: Sport