Zdrowe i kolorowe życie dziewczyny informatyka

 

FIT LUKIER KRÓLEWSKI – do dekorowania pierniczków i nie tylko

FIT LUKIER

Ostatnio pokazałam Wam, że pierniczki można przygotować w taki sposób, aby były one zdrowsze i mniej kaloryczne (fit pierniczki na trzy sposoby). Ale nie mogło by się na tym skończyć, bo przecież świąteczne pierniczki muszą być udekorowane, żeby pięknie prezentowa≤y się na świątecznym stole i choince. Mam dziś dla Was przepis na fit lukier, który świetnie sprawdzi się przy dekorowaniu świątecznych pierniczków.

Składniki:
- 100g pudru z ksylitolu lub erytrolu*
- białko ze średniego jajka

Białko ubijamy na wysokich obrotach przez ok. pół minuty. Gdy piana zacznie sztywnień – dodajemy cukier puder, cały czas miksując masę do momentu uzyskania odpowiedniej – dosyć gęstej – konsystencji. Ja osobiście używam do lukrowania tubki po gotowym, zużytym lukrze (odcięłam końcówkę) lub po prostu woreczka śniadaniowego (trzeba wtedy pamiętać, że jeżeli chcemy robić drobne wzory to należy wyciąć w woreczku naprawdę małą dziurkę, która umożliwi wykonywanie cienkich linii i wzorów).

Jeżeli chcemy wykonywać lukrem drobne, precyzyjne wzory i cienkie linie – lukier musi być dosyć gęsty. Jeżeli będziemy chcieli później precyzyjnie wykonany kontur wypełnić lukrem (np. dekorując pierniczki lukrem w innym kolorze) lub chcemy nim pokryć większą powierzchnię to lukier musi być nieco rzadszy (dodajcie do niego np łyżkę soku z cytryny).

Z kolei dla uzyskania kolorowego lukru wystarczy dodać barwnik spożywczy lub użyć naturalny w formie np. soku z buraka, kurkumy, kakao lub młodego jęczmienia.

* wystarczy zmielić go w młynku do kawy

Podziel się:
Dodano: 11-12-2016